Amerikānis Valmieras kultūrvidē

- 18.Aprīlis, 2013
Viesis
Laikrakstā

Septembra vidū Valmierā ieradās DEIVIDS OLSONS, angļu valodas skolotājs un Fulbraita stipendiāts no ASV.

Nemanot ir aizritējuši septiņi mēneši — pietiekami ilgs laiks, lai dalītos pārdomās par cilvēkiem, kultūru, izglītību un vidi Valmierā un Latvijā. Deivids sadzīvē jau spēj sazināties latviešu valodā, viņam nesagādā grūtības izrunāt pat tik sarežģītus vārdus kā «šķiņķis» un «ķiploki», tomēr, lai saruna būtu raitāka, palīgā esmu aicinājusi Pārgaujas ģimnāzijas angļu valodas skolotāju Ilzi Dukuri.

Ko tu zināji par mūsu valsti pirms došanās uz Latviju? Vai sākotnējie priekšstati atbilst realitātei?

Zināju, ka Latvija 1991. gadā ieguvusi neatkarību un ir Eiropas Savienības dalībvalsts. Gribējās noskaidrot, vai Latvijā joprojām ir jūtama PSRS ietekme. Domāju, ka latvieši ir tuvāki slāvu tautām, taču izrādījās, ka Latvija ir eiropeiska valsts, kultūras ziņā vairāk līdzinās vāciešiem. Neatkarības gados un arī periodā pēc krīzes Latvija ir daudz sasniegusi.

Uzzinot, cik Valmierā ir iedzīvotāju, likās, ka tā būs maza pilsētiņa ar trīs veikaliem un mazām ieliņām. Lai arī cilvēku šeit nav daudz, te vienmēr ir ko darīt.

Kā tu vērtē Latvijas jauniešus un viņu angļu valodas zināšanas?

Gan pēc izskata, ģērbšanās stila, attieksmes pret skolu jaunieši Latvijā daudzējādā ziņā ir līdzīgi Amerikas jauniešiem. Ir divi pretpoli — skolēni, kas motivēti mācīties, un tie, kas neko negrib. Valodās un matemātikā latvieši ir pārāki par amerikāņiem. Lielākā atšķirība — Latvijā jaunieši ir kautrīgāki.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru