Ar u-šu jau no bērnības
GINTS TRĒZIŅŠ beidzis Valmieras 5. vidusskolu un Valmieras Mākslas skolu, Latvijas Universitātes Ekonomikas fakultātē ieguvis bakalaura un maģistra grādu, kādu laiku pastrādājis Rīgā un paralēli nodarbojies ar sportu, vadījis nodarbības, tāpēc Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā mācījies treneru kursos. Vēlāk viņam piedāvāts darbs Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā. Pedagoga izglītības nebijis, tādēļ nācies vēlreiz mācīties Latvijas Universitātē.
Kopā ar sievu Līgu viņi audzina meitu Aiju un dēlu Kristapu.
— Kaut arī man augstākā izglītība jau ir, pedagoģiju pašlaik studēju pēc pilnas programmas,— stāsta Gints Trēziņš. — Tā ir iespēja satikt daudzus līdzīgi domājošos un apmainīties ar informāciju, uzzinu jaunāko šajā jomā.
Gandrīz ik gadu lidoju uz Ķīnas tradicionālo u-šu akadēmiju. Tur divas nedēļas mācos, Latvijā trenējos un nākamgad prasmes atrādu Ķīnā. Dzīvoju askētiski klosterī, kur ir atsevišķas telpas ārzemju studentiem. Ziemas tur ir aukstas, bet apkures nav. Telpu piesilda ar bļodā ienestām oglēm. Dūmi iet ārā pa logu un durvīm, līdz ar to telpā ir liels gaisa mitrums, sienas pelē. Eiropiešiem tas īsti nav pieņemami, bet divas nedēļas var pieciest. Es jau nebraucu atpūsties, bet gan mācīties.
Kāpēc tieši u-šu?
Daudzi noteikti atceras Kristapu Streiču, kas organizēja u-šu grupas. Man tolaik bija 12 gadu. Kad Kristaps aizgāja uz Liepāju, trenējos pie Jura Ores. Studiju laikā kādu laiku netrenējos, jo gribējās izbaudīt jaunības dullumus. Ar laiku tāpat nonācu pie u-šu. Atgriezties formā palīdzēja Kaspars Kaupe.
Kad atnācu atpakaļ uz Valmieru, satiku savu sievu un treniņi atkal pārtrūka, jo vairāk laika pavadīju ar ģimeni. Bet domas neatlaidīgi atgriezās pie u-šu. Rīgā sapazinos ar Latvijas sporta un tradicionālās u-šu asociācijas vadītāju Romānu Vlasenko. Kopīgi trenējāmies un Ķīnā atradām klosteri, kur papildināt zināšanas. Kādu brīdi biju stingri nolēmis nevienu vairs netrenēt, jo daudzi trenējušies jaunieši nogāja no ceļa — nevis aizstāvēja vājākos, bet gan ar savu spēku darīja citiem pāri. Protams, ir arī pozitīvi piemēri — Aigars Šuvcāns, Kaspars Kaupe, Guntis Uzāriņš, Dainis Višķers, Ingus un Ivo Arsti...
Kad iepazinos ar fitnesa kluba «Spēka pasaule» vadītāju Ingu Vjateri, sāku vadīt rīta vingrošanas televīzijā un bodybik nodarbības. Viņa arī mudināja trenēt u-šu. Vēlāk nodarbības sāku vadīt arī JC «Vinda». Valmierā vadu arī grupu pieaugušajiem, kur veicam šim vecumam atbilstošus vingrinājumus.
Prieks, ka Valmierā ir liela izvēle dažādām nodarbībām, jo pašlaik tam visam ir milzīga konkurence — dators un televīzija. Daudziem jauniešiem fiziskās spējas vairs nav kā manas paaudzes skolas gados. Tos, kas trenējas vieglatlētikā, basketbolā, futbolā un citos sporta veidos, kā sporta skolotājs no stājas vien atšķiru. Daudzi no viņiem labi mācās arī citos priekšmetos, jo fiziska kustība izstrādā laimes hormonu, kas dod apmierinājuma un laimes sajūtu. Cilvēks kļūst atvērtāks un labāk uztver jaunu informāciju. Ja cilvēks ir mazkustīgs, rodas bezdarbības stress un neapmierinātība ar sevi un apkārtējiem, parādās veselības problēmas, rodas gurdenums, miegainība, un tas traucē uztvert informāciju. Vēlāk, meklējot veidu, kā gūt labsajūtu, mazkustīgie sāk lietot apreibinošas vielas vai arī pievēršas datorspēlēm, kur par spēles uzvarām priecājas un gūst labsajūtu, pamazām pārejot uz dzīvi nereālā pasaulē. Reālā dzīvē šāds cilvēks ir nobijies, noslēgts, nekustīgs, viņam ir grūtības pārvarēt stresa situācijas.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv