Ar Zelta pildspalvu sudraba mākoņos
Dažkārt ir tā laime kļūt par savu skolotāju kolēģiem. Arī manā dzīvē ir cilvēki, no kuru personības starojuma smēlu vairākkārt. Arī MĀRA KALNIŅA, ilggadēja Jeru skolas, arī Rencēnu un darba mūža atvasarā — arī Ķoņu skolas skolotāja. Tur arī satikāmies, otrreiz un pa īstam.
Ķoņu skolā sajūsminājos par viņas garīgajām aktivitātēm: teātru un koncertu apmeklējumiem, jaunākajām grāmatām, ceļojumiem. Mēs, gados jaunākie, nevarējām turēt līdzi!
Kā bērnības iespaidi ir ietekmējuši jūsu pasaules uzskata veidošanos, attieksmi pret dzīvi?
Domāju, ka tas nāk no mājām. Mamma pārdzīvoja, ka nevarēja studēt, jo bija jāatbild par māsām un brāli. Nenoliedzami ietekmēja tas, ka agri tiku pie darba un atbildības. Daudz laika pavadīju kopā ar vecmāmiņu, kas bija ļoti čakla un arī man neļāva slinkot. Trīs gadu vecumā, iemācījos lasīt. Ziemā īsti nebija ko darīt, un četros gados mani sūtīja uz skolu. Netālu no mājām greznojās cēlā muižas ēka, Puikules pamatskola. Atceros, tikko varēju uzkāpt pa augstajām kāpnēm. Plašās, noslēpumainās telpas radīja skolas sajūtu, bijību un vienlaikus raisīja fantāziju. Tāda sajūta ir vajadzīga. Tā ceļ.
Tā katru dienu biju skolā, līdz sasniedzu pirmās klases skolā iešanas laiku, zināju visus uzdevumus un lasāmgabalus no galvas. Izlasīju visu skolas, arī pagasta bibliotēku. Lai paildzinātu lasīšanas prieku, apgriezu grāmatu un lasīju ačgārni. Lasīšana rosināja iztēli, tādēļ pati arī agri sāku rakstīt. Skolā piedalījos visos pulciņos, orķestrī spēlēju mandolīnu.
Kāds bija tālākais ceļš?
Limbažu 1. vidusskolā vadīju tautu draudzības klubu, un ar laiku man bija daudz vēstuļdraugu gandrīz no visām Savienības republikām. Arī no Ķīnas: Džan Juņ Kuņ mācījās lidotāju skolā un rakstīja garas vēstules ķīniešu valodā uz zīdpapīra, tās tulkoja Edgars Katajs. Limbažu 1. vidusskola draudzējās ar Palangas un Pasvales vidusskolu Lietuvā. Tas deva pamatu labai krievu valodas apguvei, un, kad nostiprinājās draudzība ar Ļenu no Ļeņingradas, braucām ciemos. Biju pārslimojusi meningītu, nebija jāliek eksāmeni, jo bieži sāpēja galva, nevarēju iestāties arī augstskolā. Strādāju tautsaimniecības sasniegumu izstādē Mežaparkā un, kad domāju par ko nopietnāku, atcerējos, ka vidusskolā mani dažkārt sūtīja aizvietot skolotājus. Varbūt skola? Braucu uz izglītības nodaļu, un mani norīkoja par pionieru vadītāju Rencēnos. Tad man piedāvāja mācīties par audzinātāju Artekā — Krimā, Vissavienības nometnē.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv