Baltu vienības dienā

- 24.Septembris, 2010
Pilsētās un novados
Laikrakstā

- Esam palikušas vairs tikai divas baltu tautas: lietuvieši un latvieši. Bet kādreiz baltu zemes bija līdz Maskavai, līdz Volgas, Okas, Pripetes baseiniem... Par to joprojām liecina daudzi baltu vārdi. Mums, baltiem, jāturas kopā. Jātvingi, galindi, prūši... Viņu vairs nav. Un ir lielas bažas arī par mums turpmāko. 1236. gada 22. septembrī lietuviešu un zemgaļu karaspēks krustnešus Saules Andris Briediskaujā uzvarēja ar ieročiem, tagad tas notiek citādi. Mēs taču esam Eiropas priekšnamā, durvis ir atvērtas, caurvējš...

Tā tumšā, miklā trešdienas vakarā uzrunu klausītājiem Trikātas senajā pilskalnā sāka Beverīnas novada kultūras nodaļas vadītājs Uldis Punkstiņš piemiņas brīdī Saules kaujas atcerei. Piemiņas brīdis bija arī Bastejkalnā, Rīgā, vēl citviet Latvijā, arī Lietuvā, vienlaikus iededzot ugunskurus. Sanākušo pulkā bija arī jaunieši no Kocēniem, Vaidavas, Smiltenes. Un notikumu Uldis Punkstiņš turpināja, lasot fragmentu no Viļa Plūdona poēmas Kauja pie Saules.

Kauja, visticamāk, notikusi Šauļu novadā Lietuvā, bet varbūt tomēr Vecsaules apkaimē, netālu no Bauskas. Sirotāji pārsteigti purvainā apvidū, kaujā kritis arī viņu vadonis - ordeņa mestrs Folkvins, arī 48 ordeņa brāļi un daudzi karakalpi. Uzvarai bija liela nozīme, jo uz laiku tika pārtraukti krustnešu uzbrukumi.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru