Ceļojums ar pagātnes garšu
Sedas purva izstrādes vēsture sākas jau pirmās Latvijas brīvvalsts laikā, kad 1938. gadā dibināja valsts tirdzniecības un rūpniecības akciju sabiedrību «Kūdra». Sešdesmito gadu sākumā tagadējās Sedas pilsētas vietā pletās mežs, kura vidū bija «Salāniešu» mājas. 1953. gadā reizē ar kūdras fabrikas būvniecību Sedas tīreļa dienvidu malā sāka veidoties ciemats. Kūdras fabrikas celtne bija pasludināta par Vissavienības komjaunatnes triecienceltni, un uz šejieni brauca jaunatne no visas Padomju Savienības. Tas noteica ciemata raksturu un seju, kas saglabājusies līdz pat mūsdienām. 1954. gadā Sedai piešķīra strādnieku ciemata tiesības, bet 1961. gadā tā ieguva pilsētciemata statusu.
Attēlā:
JOPROJĀM IERINDĀ. Purvā izstrādē izmanto pagājušā gadsimta 50. — 60. gados būvētās dīzeļlokomotīves. Savulaik šeit bijis liels lokomotīvju parks, un daudzi interesenti no bijušās PSRS braucot meklēt detaļas savām lokomotīvēm. Pašlaik lietošanā palikušas piecas lokomotīves, kā arī trīs pasažieru vagoni. Divus izmantojot darbinieku pārvadāšanai, bet viens ir domāts tūristiem.
Sedas kūdras purvu apsaimnieko lielākais šīs nozares uzņēmums Latvijā — akciju sabiedrība «Seda», kas pieder somu koncernam «Vapo». Kopš piecdesmitajiem gadiem būtiski mainījusies kūdras ieguves un pārstrādes tehnoloģija, un pašlaik kūdras ieguvē un pārstrādē nodarbināti vien 35 cilvēki. Somi ir izstrādājuši tehnoloģiju, kā kūdru pārvērst brikešu malkā, ko lieto gan apkurei, gan elektrības ražošanai. Savukārt pašu kūdras ieguvi purvā veic SIA «Mziuri L», tās īpašnieks gruzīns Amirans Lortkipaņidze nomainījis saulainos vīna kalnus pret Sedas purviem vēl padomju laikā. Lielākā daļa saražotā aizceļo uz Somiju. Amirans brīnās, kādēļ mēs Latvijā kurinām dārgo gāzi un malku, ja pieejams tik lēts kurināmais kā kūdra.
Sedu ar purvu savieno 20. gs. 50. gados izveidota šaursliežu dzelzceļa līnija, kas ierīkota kūdras rūpnieciskai pārvadāšanai. Šaursliežu dzelzceļš caurvij ap 50 km Sedas tīreļa. Gan starp zemajām priedītēm un bērziem, kas nosusinātajās un izstrādātajās platībās nomaina purva trūcīgo zemsedzi, gan arī pārdesmit metru no viltīgiem akačiem stiepjas sliedes. Šādi dzelzceļi ir arī citos Latvijas kūdras purvos — Zilākalnā, Olainē, Strūžānos, bet šis ir garākais Latvijā. Padomju laikos dzelzceļa kopgarums bijis vēl lielāks, bet sliktā stāvokļa dēļ daļa sliežu ir demontētas. Sezonas laikā dzelzceļš tiek izmantots tikai kūdras transportēšanai un nav paredzēts tūrisma mērķiem.
TILTS PĀR MELIORĀCIJAS KANĀLU. Sliežu stāvoklis arvien pasliktinās, un to atjaunošanai nav līdzekļu, tādēļ lokomotīve nebrauc ātrāk par 15 — 20 km/h. Savulaik pārmijas darbinātas ar elektromotoriem no centrālā dispečerpunkta, bet tagad gluži kā dzelzceļa pirmsākumos mašīnista palīgs kāpj ārā no lokomotīves, lai pārslēgtu pārmijas.
Šī Vidzemē kļuvusi par putnu vērošanas lielāko vietu, ja neskaita jūras piekrasti.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv