Dzimuši vienā dienā
Daudzi vecākās paaudzes valmierieši pazīst gan Pāvilu, gan Vili Krūmiņus, taču ne tik daudzi zina, ka viņi ir dvīņubrāļi. Nākamnedēļ abi svinēs 80. dzimšanas dienu. Brāļu dzīves ceļi virzījušies atšķirīgi, arī sejā viņi nav tik vienādi, tomēr daudzējādi viņi ir līdzīgi. Strādīgi puiši (atļaušos tā teikt, jo sirdī viņi joprojām ir jauneklīgi), kuru saknes ir laukos.
Attēlā:
DVĪŅI — JUBILĀRI. Vilis Krūmiņš (no kreisās) un Pāvils Krūmiņš dažas dienas pirms lielās jubilejas mājā Valmierā.
Dvīņi dzimuši Rencēnu pagasta «Krūmiņos» — tēvam piešķirtajā zemē par ilggadīgu strādāšanu pie saimnieka —, kur no nulles veidota jaunsaimniecība. Mājas un saimniecības ēku būvniecībai bija jāņem aizdevums. Viegli negāja.
Mātes pirmais vīrs kritis karā, bet dvīņu tēvs nomiris, kad puikām bijuši tikai trīs gadi. Māte viena uzaudzinājusi četrus dēlus, un brāļiem bijis daudz jāstrādā. — Esam dzimuši Zirga gadā, laikam tādēļ visu dzīvi jāvelk vezums, — joko dvīņi. Taču grūtības savā ziņā nākušas par labu. Vilis atzīst, ka smagie apstākļi radījuši vēlēšanos dzīvi uzlabot. Un viens no veidiem, kā tikt pie labākas dzīves, bija iegūt izglītību. Vilis pabeidzis vidusskolu Valmierā, iestājies Lauksaimniecības akadēmijas Mežsaimniecības fakultātē. Pāvilam nācies mājās turpināt zemes darbus, jo mātei licies, ka Vilis vairāk tendēts uz mācībām.
— Kad sākās kolektivizācija, kļuvu kolhozā par posminieku, bet rudenī aizgāju uz Smiltenes tehnikumu mācīties par veterināro feldšeri. Otrā mācību gada sākumā mani iesauca dienestā, tepat divīzijā Latvijā. Dienēju trīs gadus, starp citu, kopā ar «Liesmas» bijušo redaktoru Vili Liepiņu. Viņš strēlnieku rotā, es mīnmetējos. Ģedovščinas nebija, dresūra gan. Vēl tagad no rītiem izpildu fiziskos vingrinājumus, — stāsta Pāvils.
Vilim dienēt neiznācis, militāro apmācību viņš apguvis kara katedrā un augstskolu absolvējis jaunākā leitnanta pakāpē, ieskaitīts rezerves virsniekos.
Pāvils: — Pēc dienesta, bija jāizšķiras — strādāt kolhozā vai mācīties. Atgriezties kolhozā likās nepieņemami. Vienīgā iespēja mācīties bija, sākot strādāt pilsētā. Mani uzaicināja komjaunatnes, tad partijas darbā. Sāku mācīties neklātienē. Patiesībā visu mūžu esmu bijis neklātnieks, tā pabeigta vidusskola, augstskola un partijas skola. Arī tagad vēl pamācos. Jāizlasa, kas internetā rakstīts, jāprot kaut kas no angļu valodas — mēģinu to apgūt ar vārdnīcas un interneta palīdzību.
Pāvils Krūmiņš cilvēkos vienmēr augstu vērtējis zināšanas, prasmi, cilvēcību, korektumu. Gan personiski, gan darbā meklēti cilvēki, kas spēj iedvesmot citus. — Joprojām atceros lietišķos, cilvēciskos, spējīgos dažādās nozarēs, kam rūpēja kolektīva un rajona sasniegumi: lauksaimnieki Jānis Ragainis, Ansis Liezers, Visvaldis Skujiņš, Oļģerts Jostsons, rūpniecībā mans pirmais skolotājs un paraugs Roberts Jūra, Kārlis Škoba, Pāvils Mežals, medicīnā Uldis Laucis. Nevaru nepieminēt arī rajona izpildkomitejas priekšsēdētāju Jāni Dunduru. Šķiet, ka vairāk biju diplomāts, starpnieks un atpūtas organizētājs, lai kolektīvā, nozaru ministrijās, Valsts plānā un Ministru padomē pozitīvi vērtētu un maksimāli atbalstītu valmieriešus. Starp citu, biju vienīgais iedzimtais šīs rajona organizācijas vadītājs. Politiskā sistēma jau bija daļēji demokratizējusies un liberalizējusies. Vadītāju un tehnisko vadītāju amatos izņēmuma kārtā varēja strādāt arī bezpartijiskie, vācu armijas gaisa aizsardzības palīgdienestā izdienējušie, leģionāri un aizsargu atvases. Manis izvirzīšana šajā amatā bija vairāku nejaušību sakritības, ne revolucionārās pagātnes un pazīšanās augstākajās aprindās rezultāts.
Pa karjeras kāpnēm Pāvils Krūmiņš uzkāpa līdz republikas kooperācijas priekšsēdētāja amatam, tad sekoja kritiens: — Lauksaimniecības tehnikas rezerves daļu sagādes interesēs reiz kādam lielam Maskavas priekšniekam vajadzēja noorganizēt bezapmaksas somu pirti. Izrādījās, ka visas ceļazīmes viņš glabājis seifā, un pēc septiņiem gadiem, kad viņu pārbaudīja, atrada arī Valmieras rajona kolhoza «Draudzība» pavadzīmi. Tika noskaidrots pirts organizētājs. Mani izslēdza no partijas, zaudēju amatu. Mani netiesāja, bet divreiz nācās braukt uz nopratināšanu Maskavā. Tad kļuvu par inženieri elektriķi, par ko arī biju mācījies. Strādāju Latvenergo, enerģētiskās celtniecības trestā SIA «Latvijas energoceltnieks». Uzkalpojos no inženiera līdz komercdirektoram un atpakaļ. Pēdējos piecus gadus dzīvoju Valmierā, nodarbojos ar dārzkopību (šoruden izaudzēti padsmit skaisti ķirbji) un puķkopību.
Vilis visu mūžu bijis mežsaimnieks, strādājis par mežzini Mālupē, par Alūksnes MRS galveno inženieri un direktora vietnieku, tad Strenču MRS, Mazsalacas galvenā mežziņa amatā. 2005. gadā Vilim Krūmiņam piešķirta balva «Par mūža ieguldījumu». Kaut pirms divdesmit gadiem viņš varēja aiziet oficiālā atpūtā un dažus gadus mēģināja iejusties pensionāra lomā, aktīvais mežkopis strādā par iecirkņa meistaru a/s «Latvijas Valsts meži» Austrumvidzemes mežsaimniecības otrajā Strenču meža iecirknī, ir aizrautīgs fotogrāfs un kolekcionārs.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv