Gadi iet, bet jaunības atmiņas paliek

- 31.Oktobris, 2013
Dzīvesstils
Laikrakstā

OJĀRS VĪTOLS. Dzimis 1935. gada 2. martā Valmierā, skolas gaitas sācis Valmieras septiņgadīgajā skolā, vēlāk skolojies Cēsīs, apgūstot atslēdznieka arodu. Patstāvīgi strādāt sācis 1953. gadā Rīgā, bet 1956. gadā pārnācis uz Valmieras apriņķa rūpkombinātu (tagad SIA «Valpro»), kur nostrādājis ilgākos gadus. Pēdējā darba vieta ir Valmieras stikla šķiedras rūpnīca, kopš 2009. gada ir pensionārs. 1959. gadā apprecējās ar Viju Cibuļsku, ģimenē ir meita Sandra.

Kā jums radās interese par motosportu?

Par motosportu biju nedaudz dzirdējis un lasījis avīzēs. Tēvs man nopirka lietotu, remontējamu motociklu IŽ 49, kuru ar lielu aizrautību savedu tehniskā kārtībā un biju lepns, ka esmu viens no nedaudzajiem puišiem, kurš var padižoties ar savu spēkratu. 1954. gada 13. jūnijā Burtniekos tika organizētas motosporta sacīkstes, un, daudz nedomājot, pieteicos tām. Šajās sacensībās es ar savu rumaku ieguvu pirmo vietu, otrais bija Jānis Grāpēns, startējot ar JAWA 350, bet trešo vietu izcīnīja Kuģis, kura vārdu neatceros, viņš startēja ar IŽ 49.

Kā jūs gatavojāties sacensībām?

Sākumā nekādas tehnikas pārbūves vai īpaši uzlabošanas pasākumi netika veikti. Kas nu kuram bija, to lika lietā. Vēlāk, kad sacensības kļuva aizvien populārākas, visi sāka piestrādāt pie dzinēja jaudas palielināšanas un citām niansēm. Katrs savu spēkratu centās uzlabot. Tā cits no cita kaut ko nošpikojām, un sacīkstēs gūtā pieredze mūsu idejas tikai papildināja.

Kur notika sacensības un kā jūs nokļuvāt tajās?

Sākotnēji sacensības tika rīkotas uz koplietošanas ceļiem. Piemēram, Valmieras pusē atceros trasi, kurai starts bija uz Valkas ceļa, tad pa lidlauku jābrauc līdz Rūjienas ceļam, garām Viesturskolai, un atkal uz Valkas ceļu. Tolaik uz šiem ceļiem bija vairāk pagriezienu nekā šodien. Vēlāk tika paaugstināta sarežģītības pakāpe, trases nospraužot cauri meža ceļiem, takām, šķērsojot upītes un gravas. Šādas trases bija netālu no Baiļiem, pie Valmieras estrādes, bet Putriņu trasē sacīkstes sākās ap 1959. gadu. Valmierā bija vairākas trases, sacensības notika vairākas reizes gadā. Šajā laikā motosports bija ļoti populārs un skatītāju apmeklēts,  sacīkstes notika gandrīz katrā pilsētā. Braucām uz Vilandi, Smilteni, Mazsalacu, Tukumu. Ziemas motokross visbiežāk notika Mazsalacā. Uz sacensībām nokļuvām pašu spēkiem, pārvietojoties ar motociklu, bet uz tālākām pilsētām tika nodrošināta smagā automašīna no Valmieras DOSAAF.

SACENSĪBĀS MAZSALACĀ 50. GADOS.  Ojārs Vītols sacensībās piedalījies no 1954. līdz 1959. gadam.

Foto no personiskā arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru