Katrs trešais ikdienā sadzīvo ar klepu

Trīs mēnešu garumā Latvijas Astmas un alerģijas biedrība un www.nehormonals.lv veica interneta aptauju, lai noskaidrotu, cik bieži cilvēki mēdz slimot ar klepu un astmu un kādā veidā notiek cīņa vai sadzīvošana ar to. Aptaujā piedalījās 822 cilvēki (185 vīrieši un 637 sievietes).

73% aptaujāto ir astmas slimnieki. 38% no tiem astma tikusi konstatēta jau bērnībā, bet gandrīz trešdaļai tā tikusi diagnosticēta pēc 30 gadu sasniegšanas. Tieši sievietes ir tās, kurām astma konstatēta, jau esot vecākām, – parasti pēc 20 gadu sasniegšanas.

Izrādās, trešā daļa respondentu ikdienā sadzīvo ar nelielu klepu. No visiem aptaujas dalībniekiem gandrīz puse (45%) ārstēšanās procesu organizē paši, nedodoties pie ārsta. Šokējoši, bet piektā daļa aptaujāto (20%) vispār klepu neārstē – pārsvarā tie ir stiprā dzimuma pārstāvji.

Meklējot atbildi uz jautājumu „kā klepus tiek uzveikts”, gandrīz puse aptaujāto (48%) atzina, ka cīņā ar klepu kā palīgus izvēlas dabīgus līdzekļus. Katrs piektais aptaujas dalībnieks, kurš meklējis ārsta palīdzību, ir uzzinājis, ka ar klepu un astmu ir iespējams cīnīties, lietojot nehormonālus pretiekaisuma medikamentus.

Atbildes par astmu

Aptaujāto vidū netrūkst cilvēku, kuri ir pārliecināti, ka ar astmu ikdienas dzīvē ir iespējams sadzīvot.

Pēc aptaujāto vīriešu domām, astmu var ārstēt, par to ir pārliecināti 44% vīriešu, turklāt gandrīz ceturtā daļa vīriešu norāda – ar astmu ir iespējams sadzīvot. Lai gan 18% sieviešu astmu uztver kā traucēkli pilnvērtīgas dzīves ikdienā, tomēr gandrīz puse aptaujāto sieviešu ir vienisprātis ar vīriešiem – ar astmu var sadzīvot.

Viens no veiksmīgas sadzīvošanas faktoriem ir atbilstošu medikamentu lietošana. Kamēr 44% aptaujāto astmas slimnieku tos lieto ikdienā, trešā daļa tiem ķeras klāt vien tajos brīžos, kad ir jāuzveic astmas lēkme. Tieši Rīgas un Rīgas apkaimes iedzīvotāji ir tie, kuri izvēlas medikamentus lietot nevis ikdienā, bet tikai lēkmju brīžos.

Palielinoties vecumam, pieaug to sieviešu un vīriešu skaits, kuri šīs veselības problēmas pārrunā ar ārstu. Gandrīz puse aptaujāto astmas slimnieku par astmu konsultējas ar pulmonologu vai alergologu. Rīgas apkaimes iedzīvotāji atbildes uz saviem jautājumiem un padomus meklē pie pulmonologa vai alergologa, bet citur Latvijā dzīvojošie vēršas pie saviem ģimenes ārstiem.

Par nehormonālu ārstēšanu

22% aptaujāto astmas slimnieku ārsts ir darījis zināmu, ka ir iespējams cīnīties ar astmu, lietojot nehormonālus pretiekaisuma medikamentus. Ārstējot astmu ar nehormonāliem pretiekaisuma medikamentiem – leikotriēnu receptoru antagonistiem –, ir iespējams novērst elpceļu iekaisuma rašanos, efektīvi mazināt slodzes astmas simptomus un nodrošināt labu astmas kontroli arī augu ziedēšanas sezonā. Nehormonālie pretiekaisuma medikamenti spēj vienlaicīgi ar astmu ārstēt arī alerģiskās iesnas jeb alerģisko rinītu.

Nehormonālu astmas ārstēšanu pielieto bērniem līdz 5 gadu vecumam vieglas, vidēji smagas un smagas astmas gadījumā, bet pieaugušajiem un bērniem pēc 5 gadu vecuma šo terapiju pievieno vidēji smagas un smagas astmas gadījumā, ja inhalējamo glikokortikosteroīdu terapijas rezultātā nav pilnīga astmas kontrole.

Plašāks aptaujas rezultātu apskats pieejams mājas lapā par astmas ārstēšanu www.nehormonals.lv. Liels paldies visiem, kuri veltīja savu laiku, lai dalītos savā pieredzē un palīdzētu saprast, cik aktuāli šobrīd ir runāt par astmu!

Par ziedputekšņu alerģiju astmas pacientiem

Latvijas Astmas un alerģijas biedrība atgādina, ka ir sācies augu ziedēšanas laiks un šajā laikā saasinās ziedputekšņu izraisītās alerģijas, kas raksturīgas ne vienam vien astmas pacientam.

Ziedputekšņu alerģiju biežākās izpausmes ir iesnas (alerģiskais rinīts), aizlikts deguns, šķaudīšana, acu graušana un asarošana, rīkles nieze, arī klepus un apgrūtināta elpošana. Ir novērots, ka, ignorējot ziedputekšņu izraisītas iesnas, 40% pacientu ar iesnām attīstās bronhiālā astma.

Latvijā ziedputekšņu koncentrāciju gaisā nosaka ar īpašu mērījumu ierīci, kas jau ceturto gadu ik pavasari tiek uzstādīta uz Latvijas Universitātes ēkas jumta Rīgā, Raiņa bulvārī 19.

Uzzināt katras nākamās nedēļas ziedēšanas prognozi ir iespējams mājas lapā www.zied.lv vai zvanot uz Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centra informatīvo tālruni 67221064 (automātiskais atbildētājs). Mājas lapā www.zied.lv var pieteikties uz iknedēļas atgādinājumu saņemšanu savā e-pastā.

Par pacientu biedrību

Plašāku informāciju par astmu un alerģiju, kā arī aktualitātēm Latvijas Astmas un alerģijas biedrībā lasiet mājas lapā www.astmaalergija.lv.

Komentāri
Pievienot komentāru