Nav liela māka nomedīt piesietu dzīvnieku
Sākušās kolektīvās medības. Cik veiksmīgas tās varētu būt šogad, jautāju par medību lietām atbildīgajam Ziemeļvidzemes virsmežniecības inženierim JĀNIM ROČĀNAM.
— Lai varētu medīt, jāzina, kas ir mežā, tādēļ vajadzīga dzīvnieku uzskaite. Tā notiek mežniecībās, turklāt tagad pa uzskaites vienībām.
— Kas tās tādas?
— Tādu uzskaiti pēc vienotas metodes noteikusi Zemkopības ministrija. Bija laiks, kad dzīvniekus uzskaitīja pa mednieku kolektīvu platībām. Taču radās problēma, ka mazs medību iecirknītis, veicot uz brīdi dzīvnieku intensīvu piebarošanu, pievilināja dzīvniekus un reģistrēja lielu skaitu, lai kolektīvs varētu prasīt atļauju medīt pastiprināti. Tā bija mākslīgi veidota situācija. Tā skaitīt varbūt var vien kūtī, bet mežs tomēr ir daba. Tādēļ, lai pieklusinātu vēlmi mežā pārmērīgi izgāzt barību, tika izveidotas lielākas uzskaites vienības, kas aptver vairāku medību kolektīvu teritorijas. Uzskaitītos dzīvniekus nomedīšanai sadala proporcionāli iecirkņu lielumam. Piemēram, ja līdzšinējiem piebarotājiem nu par katru hektāru no kopīgi uzskaitītajām ir atļauts nomedīt vienu cūku, tad kaimiņu hektāros — tikpat.
— Vai dzīvnieku ir daudz?
— Salīdzinājumā ar pagājušo gadu — vairāk, izņemot stirnas, kam ziema bija pārāk smaga, to ir vismaz par trešdaļu mazāk. Situācija vēl ir neskaidra, jo novārgušie dzīvnieki dažviet krita arī pēc pavasara uzskaites. Tādēļ šogad nomedīt atļauto stirnu skaits ir jūtami samazināts. Vēl vairāk — tie kolektīvi, kas grib šos dzīvniekus medīt arī turpmāk, no stirnu medībām savā teritorijā šajā sezonā ir vispār atteikušies. Arī citus dzīvniekus mēs viņiem neliekam obligāti nomedīt. Ja mednieki grib, lai kuplinās arī kādu citu dzīvnieku populācija, viņi var nolemt nemedīt arī tos.
AUG BUCIŅŠ, AUG RADZIŅI. Šādus dižus dzīvniekus vairāki mednieku kolektīvi šosezon saudzēs, lai pēc gadiem mežos atkal būtu daudz stirnu.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv