Ne tikai saņemt. Lietderīgi izmantot

- 13.Janvāris, 2014
Viedokļi
Laikrakstā

Līdz ar pievienošanos eirozonai Latvija nonākusi vēl ciešākos Eiropas Savienības apskāvienos. Citās dalībvalstīs notiekošais arvien vairāk ietekmēs mūs visus. Negribu pieslieties nedz tiem, kas apgalvo, ka Eiropas Savienība un eiro ir visa ļaunā iemiesojums, nedz arī tiem, kas aizgūtnēm slavē Latvijas eirointegrāciju. Līdzīgi kā citās dzīves jomās, arī šeit patiesība rodama kaut kur pa vidu. Kā jau tas bijis līdz šim, kaut ko zaudēsim un kaut ko iegūsim. Tikai ir jautājums: cik zaudējam un cik iegūstam, un ko darīt, lai ieguvumu būtu vairāk?

Nākamajā plānošanas periodā no 2014. līdz 2020. gadam no ES budžeta Latvijai būs pieejami 7,48 miljardi eiro, kas ir četrreiz vairāk nekā provizoriskās iemaksas ES budžetā —1,86 miljardi eiro. Tomēr nevar likt vienādības zīmi starp saņemto un efektīvi izlietoto naudu. Par līdzekļu nelietderīgu izmantošanu pastāv bažas, kopš Latvijai ir pieejams ES fondu finansējums. Ko nu runāt par sīkiem gariņiem! Aizdomu ēna par 178000 latu, iespējams, nelietderīgu izlietošanu no SAPARD līdzekļiem pirms ievēlēšanas krita uz Valsts prezidentu Andri Bērziņu, kas uzbūvējis viesu namu Amatas novadā, ko pašlaik izmanto kā privātmāju. Formāli neko piešūt viņam nevarēja, jo pēc līdzekļu saņemšanas prezidenta ģimenei piederošais uzņēmums saskaņā ar gada pārskatiem turpmākos gadus veicis atpūtas kompleksa labiekārtošanu, tajā nodarbinātas divas personas, taču par nopietnu viesu nama darbību ziņas nav atrodamas. Šādiem projektiem parasti uzraudzību veic vēl piecus gadus, un tas nozīmē, ka pašlaik nevienu vairs neinteresē, cik mērķtiecīgi iztērēti  178 tūkstoši latu.

Lai varētu stingrāk kontrolēt dalībvalstīm piešķirto līdzekļu efektīvu izlietošanu, Eiropas Komisija nākamajā plānošanas periodā nolēmusi ieviest jaunus noteikumus. Tie vērsti uz rezultātu, nevis uz finanšu apgūšanas formālu izvērtēšanu. Par laimi, finansējums no ES budžeta netiek ieskaitīts vienā maksājumā dalībvalstu kasēs. Finansējumu rezervē un piešķir atbilstoši izstrādātajam apgūšanas plānam visa plānošanas perioda laikā. Tas ir pareizi, jo Eiropas Savienībā ir valstis, it sevišķi tās dienvidu daļā, kas ar lielu, nekontrolēti piešķirtu naudu varētu rīkoties tikpat bezatbildīgi kā dažs labs pusaudzis, kam paveicies atrast uz ielas simt eiro banknoti. Visdrīzāk viņš to iztērēs cigaretēm, aliņam un izklaidēm.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru