No saknēm Latvijā
AIJA KUĢE. Šodien viņa, no tāluma atsteigusies, ir savas skolas 90. jubilejas viešņa. Aija jau vidusskolnieces gados, kad latviešu valodas skolotājas Ainas Liepiņas ieteikta, vasarās piestrādāja Liesmā, no saviem vienaudžiem atšķīrās ar patstāvīgu, tam laikam netradicionālu domāšanu, varbūt pat vēl neapjaustu iekšējo brīvību, kas vēlāk viņai neļaus padoties vairākuma viedoklim, bet kara žurnālistes gaitās saglabāt savu situācijas izpratni.
Aija dzīvo Belgradā, bet Latvija ir viņas sirdī, un nav gada, kad viņa neciemotos mājās.
Daudzi Aiju iepazinuši ar viņas cilvēciskajām vēstīm LTV un radio no Balkānu karstajiem punktiem, kur karš bija ne tikai šāviņi, bet arī traģiski likteņi, ko viņa sajuta tuvplānā. Aija reiz teica: iedomājies, kā būtu, ja pēkšņi sāktu karot un savu taisnību pierādīt diklieši un daugulieši, kas daudzi ir radi vai ilgus gadus bijuši labi kaimiņi.
Pēc Valmieras 11 varoņu komjauniešu vidusskolas izlēmi studēt Maskavā.
Vidusskolu beidzu 1969. gadā. Jau pēdējā klasē izvēlējos — stāšos Psiholoģijas fakultātē Maskavas Lomonosova universitātē. Neticēju gan, ka tādu sapni iespējams īstenot. Vēl tagad šķiet — tā bija viena no laimīgākajām dienām manā dzīvē, kad saņēmu apstiprinājumu, ka esmu uzņemta. Man, Dikļu meitenei, Maskava noteikti bija milzīgs izaicinājums, droši vien lielāks, nekā šodienas absolventiem braukt mācīties, piemēram, uz Ameriku. Maskava taču bija vienīgais mums pieejamais kultūras un zinātnes centrs.
Un par tavu likteni kļuva Dienvidslāvija.
Uz Belgradu mani atveda liela mīlestība. Nenožēloju, bet patiesībā ir ļoti grūti pilnīgi iekļauties svešā vidē, kur tevi sākumā ne vienmēr saprot un pieņem.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv