Noslēgumam tuvojas laivu piestātnes izbūve Valmieras vecpilsētā

- 1.Novembris, 2010
Tūrisms un daba
Portālā

Oktobrī turpinās projektā „Vecpilsētas ainava pie Gaujas – Valmieras vēsturiskā centra revitalizācija” uzsāktā divu muzeja ēku (dzīvojamās ēkas un palīgēkas) Pilskalna ielā 2 restaurācija un renovācija, kā arī laivu piestātnes ierīkošana Gaujas krastā, Pilskalna ielā 5. Šobrīd tiek izvērtēti pretendentu pieteikumi Valmieras vecpilsētas reģenerācijas plāna izstrādei, kā arī tiek izstrādātas divas mācību programmas Vidzemes Augstskolā un Ērgļu arodvidusskolā amatnieku apmācībai koka ēku restaurācijā.

„Šobrīd noslēgumam jau tuvojas laivu piestātnes izbūve Gaujas krastā netālu no vecās pirts ēkas. Lai piestātne būtu pieejama visiem interesentiem, tiks izbūvēta bruģēta nobrauktuve un laukums. Tūrisma sezonas laikā Gaujā tiks noenkuroti „Easy Float” pontoni, kas nodrošinās ērtu laivu piestātni, sniedzot papildus iespējas makšķerniekiem un dabas mīļotājiem,” informē projekta koordinatore Indra Vīlistere. „Sarežģītākie darbi notiek dzīvojamajā ēkā Pilskalna ielā 2, kas celta 18. gs. beigās. 19. un 20. gs. ēkā veikti vairāki remonti un pārbūves, līdz ar to pašreizējie restaurācijas darbi daudzviet ir atgriešanās pie sākotnējā 18.-19.gs. ēkas izskata variantiem. Darba gaitā atrastas vērtīgas detaļas un būvelementi. Sakārtojot pamatstāva grīdu, tika atsegts laukakmeņu klons, kas tiks restaurēts. Velvētā pagraba telpā rietumu ārsienā restauratori atklāja arī divas speciāli izbūvētas nišas, kas kādreiz izmantotas produktu glabāšanai vēsumā. Liels darbs paveikts arī ēkas mūra daļu sakārtošanā. Pēc restaurācijas darbiem ēkas pamatstāvā apmeklētāji varēs apskatīt arī ap 1820. gadu tapušu sienas zīmējumu.”

Indra Vīlistere stāsta, ka par celtnieku meistarības pārbaudi un reizē apliecinājumu kļuvusi jumta konstrukciju sakārtošana. „Restaurācijas gaitā jāveic ēkas ārsienu, spāru un siju galu protezēšana, no jauna jāveido konstrukciju savienojumi. Mājas ziemeļu pusē tas jau izdarīts un darbi turpinās ēkas dienvidu (Gaujas) pusē, kur meistariem papildus jātiek galā vēl arī ar jumta izbūves konstruktīvo risinājumu.            Restaurācijas darbi norisinās arī palīgēkā jeb šķūnītī. Jau nomainītas vai protezētas bojātās detaļas, noņemti vecie dakstiņi, notīrīts vecais krāsojums. Dakstiņi ir nomazgāti un patlaban tiek atkal klāti uz jumta. Palīgēkas pirmajā stāvā tiks ierīkota dēļu grīda. Tādas tur agrāk nebija, taču pielāgojot ēku muzeja vajadzībām, tika izlemts ieklāt koka grīdu, lai uz tās apskatei varētu izstādīt muzeja priekšmetus.”

Projekta „Vecpilsētas ainava pie Gaujas – Valmieras vēsturiskā centra revitalizācija” kopējais finansējums ir 694918 latu, no kuriem 85% ir EEZ finanšu instrumenta finansējums, bet 15% - Valmieras pilsētas pašvaldības līdzfinansējums. Projektā vēl tiks īstenotas vairākas nozīmīgas aktivitātes – Valmieras vecpilsētas reģenerācijas plāna izstrāde, amatnieku apmācība koka ēku restaurācijā, kā arī vēsturiskā ārstniecības augu dārza ierīkošana.

Komentāri
Pievienot komentāru