Par «staigātājiem» un vēlētājiem

- 4.Septembris, 2010
Viedokļi
Laikrakstā

Jau pierasts, ka dažādākie pētījumi un aptaujas parāda zemo uzticamības līmeni Latvijas politiskajām partijām un Saeimai. Pēdējie pētījumi rāda, ka politiskajām partijām uzticas aptuveni 7 - 5 % iedzīvotāju, Saeimas deputātiem - aptuveni 9 %. Viens no neuzticēšanās iemesliem ir mūsu politiķu salīdzinoši biežā politiskās piederības maiņa.

Teorētiski parlamenta deputāts ir neatkarīgs savos lēmumos un drīkstētu brīvi mainīt savu partijisko piederību - izstājoties no politiskās partijas Saeimas frakcijas un kļūstot par neatkarīgo deputātu vai arī pievienojoties citai politiskajai frakcijai, partijai. Galvenajam kritērijam vajadzētu būt darbam sabiedrības un savu vēlētāju labā.

Latvijā Saeimas deputātus vēlētāji ievēl, balsojot par partiju vai to apvienību sarakstiem. Līdz ar to katrs deputāta kandidāts saista sevi ar kādu noteiktu politisko spēku, tā nostādnēm un ideoloģiju. Gadījumos, ja ievēlētais deputāts maina savu partijisko piederību, viņš pēc būtības nodod savus vēlētājus, tiem dotos solījumus.

Atbilstoši Satversmei, Latvijas vēlētājiem nav dota iespēja atsaukt atsevišķus deputātus, kas zaudējuši vēlētāju uzticību. Izveidojas interesanta situācija, kad deputāti ir gan nosacīti brīvi un neatkarīgi, gan arī saistīti ar noteiktu partiju un tās vēlētājiem.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru