Silīte nosargājusi 24 pasaules

- 13.Jūnijs, 2013
Viesis
Laikrakstā

Šodien Valmierā, Vidzemes slimnīcas telpās, atvērs glābējsilīti. Tā būs jau septītā vieta Latvijā, kur vecāki var atstāt pašu negribētu bērnu. Savāda, bet vajadzīga vieta, lai sargātu bieži vien tikko pasaulē nākušu dzīvību. Glābējsilīšu jeb starptautiski dēvēto baby box projektu Latvijā realizē individuālo konsultāciju kompānija Divi Gani - sabiedriskās attiecības. Bet glābējsilītes projektu vada un šo ideju kopš 2006. gada un kopš pirmās silītes atvēršanas Rīgā, kas notika 2009. gada septembrī, aizstāv Laura Zvirbule.

— Tolaik deviņus gadus biju nostrādājusi par vecmāti Paula Stradiņa Universitātes slimnīcā. Jau biju ieguvusi vairākas augstākās izglītības arī citās jomās, tostarp sabiedriskajās attiecībās. Sadarbojos ar farmācijas firmu Gideon Richter, un tolaik daudz sabiedrībai stāstījām par dažādām kontracepcijas metodēm, lai mazinātu abortu skaitu Latvijā. Taču zemapziņā nelika mierā doma — kā citādi aizstāt abortu? Šoka mirklis bija ziņa, ka 2006. gadā Latvijā atrasti 9 miruši jaundzimušie. Vēl par trim bērniem jau bija ziņas, ka viņi ir nogalināti. Nāca jautājums: kas notiek? Un likās, ka jāizdara kaut kas tāds, lai Latvijā ir šī cita iespēja, kas mudina bērnu nenogalināt, neizmest.

Glābējsilīte jau nebija ritenis, kas būtu jāizgudro no jauna.

Tieši tā. Pētījām vēsturi, un uzzināju, ka par to rakstīja jau Bībele. Mozus tā ir izauklēts. Viduslaikos kaut kas līdzīgs glābējsilītei bija pieejams pie katras baznīcas, klostera. Toreiz pēc pāvesta Innocenta III pavēles tās tika izbūvētas, jo augstā baznīcas amatpersona bija teikusi, ka nav iespējams pavasaros skatīties upju ūdeņos, kur grozos peld miruši bērni. Viņš bija pat izdevis pavēli nocirst roku, sodīt tos vecākus, kas pieķerti kaut ko tādu darām, bet bija licis būvēt vietu pie baznīcas, kur negribētu bērnu atstāt, lai Dieva pasaule nostātos dzīvības pusē. Mēs mācījāmies arī no Vācijas, Čehijas pieredzes.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru