Starp mūziku, ķīmiju un bioloģiju
Pagājušā gada nogalē savu 80. dzimšanas dienu nosvinēja Naukšēnu vidusskolas bioloģijas un ķīmijas skolotājs un skolēnu orķestra bijušais vadītājs, tagad Jeru pagasta iedzīvotājs ULDIS ZUMENTS.
Attēlā:
APGŪST MODERNĀS TEHNOLOĢIJAS. Savos cienījamajos gados Uldis Zuments prot darboties arī ar datoru.
— Esmu dzimis Jeru pagasta «Rudumos», kur pavisam īsi pirms manas dzimšanas tēvs bija uzcēlis mājas. Tur pagāja bērnības un skolas gadi,— stāsta Uldis Zuments. — Divdesmitajos gados iegūtā 18,5 hektāru zeme bija mātes brāļa nopelnīta. Viņš bija Latvijas armijas virsnieks, Latvijas atbrīvošanas cīņu dalībnieks, Lāčplēša ordeņa kavalieris, bet vēlāk pats aizgāja bojā. Šajās mājās savulaik dzīvojuši arī viņa vecāki.
Tēvs kolhozā «Straume» bija būvbrigadieris. Māte vairāk saimniekoja mājās. Māte nodzīvoja bez trim dienām 102 gadus. Mani skolas gadi pagāja Jeru septiņgadīgā skolā. Vasarās savā saimniecībā gāju ganos. Vidusskolu pabeidzu Rūjienā. Patika dabas zinības, ķīmija un bioloģija. Tāpēc institūtā šīs zinātnes arī studēju.
Gribēju strādāt tuvāk mājai un Rūjienai, jo biju ieaudzis mūzikā. Tomēr tuvākais pieprasījums bija Valmierā. Tā kā sarakstā pēc alfabēta biju viens no pēdējiem, zināju, ka dabūšu to, kas paliks pāri. Taču, par laimi, tika izmantots krievu alfabēts, un es berzēju rokas. Tomēr no Rūjienas meiteņu grupā studēja Gaida Virse, viņai bija priekšroka, bet arī viņa netika Valmierā, tur tika paņemts cilvēks ar pieredzi.
Tad man parādījās iespēja tikt Ērgļos, pirms tam kolēģim visu izprašņāju par šo vietu. Biju priecīgs, ka dabūšu vienīgo darba vietu Vidzemē. Taču ar to viss nebeidzās. Izrādījās, ka kolēģi pirms manis apdomājušies un izvēlējušies Ērgļus. Tā arī no Ērgļiem bija jāatsakās. Tad vairs nekas lāgā nebija palicis — tikai tālais Latgales nostūris un Liepājas rajons. Liepājas pusē piedāvāja Rucavas vai Durbes skolu. Kad braucu aplūkot savu darba vietu, uz Liepāju nevarēju nopirkt biļeti, jo tā bija aizliegtā zona. Pasē nebija zīmoga, ka esmu šīs zonas iedzīvotājs. Pieredzējušākie pamācīja, ka jābrauc it kā caur Liepāju atpakaļ iekšzemē. Pa nakti braucu un agri no rīta izkāpu Liepājas stacijā. Biļetes visiem atņēma, un es biju sabijies, ka mani atšifrēs un sūtīs atpakaļ. Lai dabūtu ceļazīmi uz Durbi, līdz vienpadsmitiem gaidīju, kamēr atvēra izglītības nodaļu. Tur izrādījās, ka nodaļas vadītājs bija izlēmis mani sūtīt uz Rucavu. Tā kā bez zīmoga autoostā biļeti nopirkt nevarēju, nolēmu 50 kilometrus iet kājām. Mēģināju apturēt kādu mašīnu, bet kurš tad tev apstāsies. Kādu laiku gāju, tad kilometra attālumā pamanīju mašīnu. Aizelsies pieskrēju un noskaidroju, ka šoferis brauca uz Rucavu. Laimīgs ierāpos kravas kastē, kur līdzās mucām sēdēja pāris savādu cilvēku. Ceļš gāja cauri mežam, kur koki valdošo vēju ietekmē bija sagriezušies šķībi greizi. Manīju arī kādas mājas ar niedru jumtiem. Domāju: jo tālāk, jo trakāk.
Rucavā redzēju gan divas baznīcas, bet nevienu skolu. Izrādījās, aiz priedēm bija liela trīsstāvu ēka. Gados jaunā direktore, protams, bija priecīga. Spriedām, kā uzlabot skolas vizuālo tēlu, bet neko tā arī neizdarījām. Tam nebija līdzekļu un iespēju. Arī par mūziķi sākumā nestrādāju, jo gribēju izpētīt, kas viņiem ir uz vietas. Pagāja pāris nedēļu, un man piedāvāja ko darīt mūzikas lietās. Taču nebija instrumentu. Pēc pusgada instrumentus atsūtīja. Tad mēģinājumi bija katru dienu — pa grupām, pa vienam. Spēlējām gan deju mūziku, gan koncertējām.
Tā pagāja trīs gadi, bet vēlme atgriezties dzimtā pusē nemazinājās. Pa vidu bija iespēja strādāt Mazsalacā, bet, tā kā Rucavā nebiju nostrādājis nepieciešamos divus gadus, tur netiku. Veiksme tomēr uzsmaidīja, un darbu sāku tolaik augošajā Naukšēnu vidusskolā.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv