Talantīgie reformatori

- 7.Septembris, 2010
Viedokļi
Laikrakstā

"Pastāvēs, kas pārvērtīsies!" Kultūras ministra padomnieks Egīls Šēfers mīl citēt Raini. Laikam tas tādēļ, ka trūkst pamatotākas argumentācijas mūzikas skolu reformai. Rainim nevar nepiekrist, jo tik tiešām visus šos gadus mūsu valstī valda ("pastāv") gandrīz vieni un tie paši cilvēki, kas prot labi "pārvērsties" jeb mainīt savu kažoku uz visām pusēm. Arī kultūras ministrs "pastāv", jo mainīja savu partijas piederību. Bet svarīgāka par pastāvēšanu mūsu nemitīgo reformu valstī būtu nepieciešama attīstība, ko dod stabilitāte likumdošanā, uzstādījumos un mērķos.

Latvijā ir simts mūzikas skolu, deviņas mūzikas vidusskolas un viena augstskola. Reformas pamatā ir doma ieviest divu plūsmu sistēmu, proti, skolēni pēc 4. klases eksāmeniem tiks sadalīti talantīgajos un "parastajos" skolēnos. Galvenā problēma ir tāda, ka ne vienmēr un visai reti jau 4. klasē var noteikt bērna talantu un dotības. Dažiem tas atklājas tikai 8. klasē, un šādi var panākt, ka mūsu jaunais potenciālais Vestards Šimkus vai Baiba Skride atmet ar roku mūzikai un atdod sevi kādai citai jomai, kur kļūst par parastu viduvējību.

Reformas mērķi, protams, ir cēli: pirmkārt, sniegt visu nepieciešamo tiem audzēkņiem, kam ir potenciāls un vēlēšanās kļūt par mūzikas un mākslas profesionāļiem, otrkārt, radīt demokrātisku un uz radošas personības attīstību virzītu satura piedāvājumu, lai piesaistītu mūzikas un mākslas skolu tīklam audzēkņu pēc iespējas lielāku skaitu, maksimāli izmantojot tā potenciālu visas sabiedrības radošā izglītošanā. Tomēr vairāk uzticību tie viestu, ja vien šie mērķi pārāk uzkrītoši neizklausītos pēc finansējuma samazinājuma pamatojuma.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru