Vairāk domāt par labo

- 3.Septembris, 2010
Pilsētās un novados
Laikrakstā

* Saimniekošanā

JURIS CĪRULIS ir Kauguru pagasta zemnieku saimniecības Brieži īpašnieks un vadītājs. Tā ir Holšteinas šķirnes audzēšanas saimniecība ar 160 slaucamām govīm. Tās mitinās nepiesietas 2007. gadā uzceltajā kūtī, viņām ir aprēķināta un noteikta barības deva. Govis paēd un iet atgulties uz sausiem spilveniem, kas darināti no smalcinātas gumijas. Pakaiši nav nepieciešami, govis ir tīras.

Bet par aizgājušo karsto vasaru saimnieks saka: neapskaužams bija to govju liktenis, kas ganījās karstajā saulē. Briežu kūtī, kad nepieciešams, ir noēnojums, tiek atvērtas sienas, telpa tiek ventilēta, lai govīm vairāk svaiga gaisa, vajadzības gadījumā miglo ar ūdeni. Tomēr arī tādā aprūpē dzīvniekiem lielā karstuma dēļ nebija viegli.

Govis no mītnes vietas dodas tikai uz slaukšanas zāli un atpakaļ. Dators nosaka katras govs devumu, veic arī citu datu apkopošanu un analīzi. Redzams arī, vai govij nav veselības problēmas. Ja tādas ir, ja govi nevar apsēklot, ja vēl citas nelaimes, jālemj par turpmāko. Arī tad, ja laktācijas periodā izslaukums ir mazāks par 8000 litru.

Arī lopkopībā ir smalkas un gudras nianses. Katrai govij, protams, ir vārds, taču Juris atzīstas: precīzi zina tikai mīļāko draudzeņu vārdus. Bet slaukums ceļo uz kooperatīvo sabiedrību Trikāta KS. Juris Cīrulis ir viens no tās dibinātājiem. Viņš saka: tā ir stabilitāte. Bet dažādi pārstrādātāji, uzpircēji, pārpircēji, piegādātāji cenšas zemniekus sašķelt, piedāvājot īstermiņā kādu saldu kumosiņu. Daudzi zemnieki diemžēl uz tā arī uzķeras. Tā tiek grauts savs un citu zemnieku nākotnes veiksmes stāsts.

Saimniecībā ir arī ap 160 teļu. Vasarās viņi ganās ārā, bet mītnes vieta - bijusī govju kūts. Jaunlopiem gan nepieciešami pakaiši. Telītes paliek pašiem, jo ferma paredzēta 220 slaucamajām govīm. Bullīšus pārdod tiem, kas specializējušies audzēšanā un nobarošanā.

Liellopu mēsliem ir vairāk nekā 6000 m3 krātuve, tos aizsūknē pazemes ceļā apmēram 100 m. Kad ir atbilstošs laiks un vajadzība, gan pavasarī, gan rudenī tos šķidrā veidā izkliedē uz laukiem un iestrādā augsnē.

Zemnieku saimniecība dibināta 1992. gadā. Sākums ir Jura vecāki: Dzintra un Gunārs Cīruļi. Viņiem tagad galvenais ir biškopība, viņi dzīvo citur, taču palīdz arī dēla saimniecībā. Tajā ir ap 900 ha zemes, galvenokārt nomas platības. Graudaugu raža laba, īpaši izcila šovasar padevusies kukurūza, to smalcinās skābbarībā, kad kukurūza būs baudījusi pirmās salnas, kad tajā augstāks sausnas sastāvs. Apmēram 350 ha bija iesēti vasarāji, galvenokārt vasaras mieži, ir arī sēti zālāji, pļavas. Gana lielajā saimniecībā ir tikai septiņi darbinieki.

Juris ir agronoms, Latvijas Lauksaimniecības universitātes absolvents. Viņam vēl ir tikai 36 gadi, dzimis Valmierā, jau no mūža diviem gadiem dzīvojis Mūrmuižā.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru