eLiesma.lv Valmieras un Vidzemes ziņas

Tautas tērps ir vērtība

EL

Elīna Kristiņa

Autors • 13.08.2020.

Tautas tērps ir vērtība
Burtu izmērs
Tautas tērps ir vērtība

Vēsturiski Kauguru dejotājiem daļa tautas tērpi saglabājušies no deju kolektīva pirmsākumiem – 1969. gada, kad to sāka vadīt Ērika Klapere. Viņa, ilgus gadus vadot deju grupu, rūpējās arī par tērpu noliktavu. Viss, kas saglabājies mantojumā, ir viņas nopelns. «Noliktavā esošie tērpi ir ļoti laba pamata bāze, kas ir iegūta un laika gaitā papildināta. Lai arī kaut kas ir zudis nebūtībā vai kaut ko ir saēdušas kodes, kolektīvs ir to atjaunojis gan ar saviem spēkiem, gan ar Beverīnas novada pašvaldības finansiālu atbalstu.» stāsta projekta vadītāja, arī dejotāja VPDK «Mūri» Marija Melngārša.

Kolektīva repertuārā ir dažādas raksturdejas un horeogrāfijas, tādēļ katru deju ir nepieciešams parādīt ar atbilstošu tērpu. Lai kopīgi turpinātu kopt mūsu nemateriālo mantojumu, šī gada jūnijā tiks noslēgts biedrības «Kauguru pagasta attīstības biedrība» īstenotais projekts «Lauku partnerība Ziemeļgauja» LEADER projektu konkursa 4.kārtā «Kultūrvēsturiskais mantojums 21. gadsimtā – etnogrāfisko tautas tērpu komplektu papildināšana VPDK «Mūri»». Kopējās projekta izmaksas bija 11660 eiro, no kuriem ELFLA publiskais finansējums ir 10494 eiro un Beverīnas novada pašvaldības līdzfinansējums 1166 eiro apmērā. Projektā iegādāti Ziemeļvidzemes un Dienvidkurzemes tērpi.

Sākotnēji rakstot projekta pieteikumu, tika izpētīti Latvijas Vēstures muzeja materiāli un veikta cenu aptauja sadarbībā ar tuvākiem un tālākajiem tautisko tērpu darinātājiem. Projekta ietvaros tika ļoti kvalitatīvi darinātas vairākas tērpu detaļas sadarbībā ar SIA «Atspole» no Rūjienas, SIA «Rotu upe» no Rīgas, SIA «Skrastiņas šūšanas salons» un Solvitu Ciprusi no Valmieras, individuālā darba veicējām Ivetu Purmali no Smiltenes un Anitu Kozlovsku no Valkas novada.

Foto no VPDK «Mūri» arhīva

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē «Liesma» — digitāli vai drukātā formātā

E-avīze no 8,00 €/mēn. — lasāma web un mobilajās lietotnēs. Vai izvēlies drukāto laikrakstu «Liesma» no 9,50 €/mēn. — pastkastē trīs reizes nedēļā, ar pieeju arī e-avīzei.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Jaunākie

  1. Pilsētās un novados 25.08.2026.

    Labiekārtota Vaidavas ezera pludmale

  2. Pilsētās un novados 25.08.2026.

    Iespēja dot jaunu dzīvi apģērbam

  3. Sports 25.08.2026.

    Basketbola aktualitātes

  4. Sports 25.08.2026.

    Valmieras vecmeistari Baltijā un Latvijā

  5. Viedokļi 25.08.2026.

    Augusts – Latvijai vēsturiski nozīmīgu notikumu mēnesis

  6. Viedokļi 25.08.2026.

    Par lāču kontroli mežos

  7. Pilsētās un novados 25.08.2026.

    Baltijas ceļa 37. atceres gadā

  8. Pilsētās un novados 25.08.2026.

    Starp zemi un debesīm – Naukšēnu meitene Linda

  9. Pilsētās un novados 25.08.2026.

    No šifrētiem vārdiem līdz šokolādes konfektēm

  10. Apmaksātā publikācija 24.08.2026.

    Jumta renovācija vai jauna jumta izbūve – kvalitatīvs jumts sākas ar pareizo izvēli

Populārākie

  1. Pilsētās un novados 19.08.2026.

    Salacas garšas Mazsalacā

  2. Nedēļas nogale 21.08.2026.

    Līču skolas līkločos

  3. Mūsu drošībai 19.08.2026.

    Iepazīst bruņutehnikas ražošanu un izmantošanu

  4. Pilsētās un novados 19.08.2026.

    Noslēgušies būvdarbi un turpinās mācību vides aprīkošana četrās Valmieras novada skolās

  5. Pilsētās un novados 21.08.2026.

    Mākslinieki ziedo gleznas Valmieras pansionātam

  6. Pilsētās un novados 19.08.2026.

    No vitrāžām līdz spiedogiem – meistarnīcas bērniem un jauniešiem Valmiermuižā

  7. Kultūra un izklaide 21.08.2026.

    Fotoizstāde aicina paskatīties plašāk un vērīgāk

  8. Sports 21.08.2026.

    Valmieras regbija klubam “Fēnikss” bronza Latvijas čempionātā!

  9. Novadu balss skan radio 19.08.2026.

    Novadu balss skan radio

  10. Projekts 19.08.2026.

    Atbalsts energoefektivitātes uzlabošanai