Atbalsts uzņēmīgu novadnieku idejām

- 28.Aprīlis, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Burtnieku novada pašvaldības organizētajā Vides attīstības projektu konkursā 2020 tika saņemti 18 projektu pieteikumi, no kuriem finansējums piešķirts 15. Kā gājis šī gada vērtēšanā, Burtniekam pastāstīja novada pašvaldības attīstības projektu vadītāja ELĪNA RULLE. 

Projektu konkurss notiek jau sesto gadu. Kā vērojama dinamika, vai atsaucība pieaugusi?

Salīdzinot ar pirmajiem trim, pēdējos trijos gados noteikti augusi – stabili ir 16 līdz 18 projektu pieteikumi. Atsaucība mazāka nekļūst. 

Kādi ir galvenie kritēriji, izšķiroties – dosim vai nedosim?  

Viens no būtiskākajiem, protams, ir sabiedrības ieguvums: cik daudzi iedzīvotāji iegūs no projekta realizācijas, cik pieejams tas būs sabiedrībai. Lai nav tā, ka uztaisa kaut ko tikai mazai kopienai. Jā, vēl bieži vien jau sākam skatīties, lai tas būtu kaut kas patiešām interesants, vēl neredzēts, nebijis. Iepriekšējos gados populāra bija dažādu rotaļu laukumu izveide, tagad šī tēma parādās retāk, aizvien biežāk mēģina kādus jaunus tūrisma objektus veidot, sakopt kādu vēl līdz tam nepamanītu vietu. 

Katrā projektā gan jau ir galvenie aktīvisti un pārējie. Kāds vecums dominē: tie ir cilvēki spēka gados, seniori vai jaunatne?

Projekti ir ļoti dažādi, no visiem vecumiem. Varbūt šogad jauniešu salīdzinoši mazāk, toties seniori mums piesakās katru gadu, īpaši aktīvas senioru biedrības ir Rencēnu un Ēveles pagastā. Protams, visvairāk projektu ir no cilvēkiem spēka gados, no vidējās paaudzes.

Kas ir aktīvāki – vīrieši vai sievietes? 

Sievietes, bet pietiekami daudz projektos arī vīriešu, piemēram, Valmieras pagasta projektos. 

Finansiālā ziņā lielākais un mazākais no šogad atbalstītajiem projektiem...

Vismazākais laikam bija Matīšu pagastā SIA Pučurgas muižas dārzi projekts, kurā paredzēts sakopt teritoriju ap Pučurgas diž­akmeni, seno upurakmeni pie Pučurgas muižas, kas ir viens no lielākajiem mūsu pusē. Kopējā summa 390 eiro, pašvaldība palīdzēs ar 270 eiro. Maksimālais atbalsts – 500 eiro no pašvaldības puses – ir lielai daļai projektu, taču viena no lielākajām kopējā apjoma ziņā ir Ēveles pagasta pensionāru biedrības Kadiķis iecere par godu Ēveles baznīcas 200 gadu jubilejai, kas būs nākamgad, pie baznīcas atjaunot celiņu segumu, atjaunot vecos solus un uzstādīt pāris jaunus, kā arī plānots atjaunot puķu dobes. Vēl no apjomīgiem projektiem ir dārzkopības kooperatīvajai sabiedrībai Ziedonis Valmieras pagastā, te iecerēts sakārtot kooperatīva koplietošanas teritoriju un uzstādīt tajā nojumi.

3 no 18 projektiem tomēr palika aiz strīpas. Kāpēc?

Pirmais apstāklis – finansējums. Pašvaldība visu projektu atbalstam atvēlējusi 7500 eiro. Ja gribētu atbalstīt arī šos trīs, tad nāktos domāt par papildu finansējumu. Tāpēc tika izlemts apstāties pie 7045,46 eiro kopējā atbalsta 15 projektiem. Viens no projektiem neatbilda nolikumam, kas noteic, ka projekts jāīsteno publiskajā ārtelpā. Tur bija iecere iekštelpām. Īsti konkursa idejai neatbilda arī iecere iegādāties sporta inventāru. 

* * * 

Šī gada projekti tiks īstenoti Valmieras, Ēveles, Burtnieku un Matīšu pagastā. Bez jau pieminētajiem Valmieras pagastā biedrība Esi aktīvs ziemā un vasarā ap atpūtas kompleksā Avoti esošo publisko skeitparku – slidotavu veidos dekoratīvo stādu dzīvžogu. SIA Saimniecība 24 pie daudzdzīvokļu mājas Ozolu ielā 2 Valmiermuižā uzstādīs jaunu fizisko aktivitāšu un rotaļu iekārtu bērniem, kā arī demontēs vecās metāla šūpoles. Biedrība BMX muzejs izgatavos un uzstādīs informatīvo stendu pie BMX muzeja, kā arī ierīkos dekoratīvos apstādījumus. Biedrība Golfa un tenisa klubs Avoti pie tenisa kortiem veidos mežvīteņu dzīvžogu. Biedrības Ozolgatves un Zilgmes Ēvelē lab­iekārtos daudzdzīvokļu māju pagalmu, uzstādot papildu fizisko aktivitāšu un rotaļu iekārtas bērniem, atjaunojot smilšu kasti un uzstādot masīvkoka solus. Burtnieku evaņģēliski luteriskā draudze un biedrība Burtnieku ezerkrasts labiekārtos teritoriju ap Burtnieku baznīcu un mācītājmuižu, izbūvējot žogu ap bērnu rotaļu laukumu un stādot dekoratīvos košumkrūmus. Biedrība Kalndzirnavas ierīkos skatu vietu un informatīvo stendu pie Burtnieku pagastā esošajām senajām vējdzirnavām, no kurām paveras unikāla ainava uz Burtnieku. Matīšu Svētā Mateja evaņģēliski luteriskā draudze sakops teritoriju pie Matīšu kapu kapličas – izraks veco dzīvžogu, iestādīs mūžzaļos augus, ierīkos puķu podus sezonālajiem ziediem. Pie kapsētas un baznīcas esošajiem ziņojumu dēļiem tiks uzstādītas informatīvās plāksnes, kā arī pie šosejas Valmiera – Mazsalaca tiks uzstādītas norādes uz LKOK piemiņas stēlu un uz Aleksandra Grīna piemiņas akmeni. Biedrība Matīšu attīstība iegādāsies un uzstādīs LED lampiņu virtenes, lai diennakts tumšajā laikā izgaismotu ceļu uz Kociņparka estrādi. Biedrība Burtnieku makšķerēšanas un tūrisma skola pie Burtnieku ezera Matīšu kanāla uzstādīs galdus ar soliem ērtākai atpūtai.

BŪS JAUNS ROTAĻU UN SPORTA AKTIVITĀŠU LAUKUMS. Šeit, Valmiermuižā, daudzdzīvokļu mājas iekšpagalmā Ozolu ielā 2 ar pašvaldības atbalstu SIA Saimniecība 24 uzstādīs jaunu fizisko aktivitāšu un rotaļu iekārtu bērniem, kā arī demontēs vecās metāla šūpoles.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru