Darbavietas, riski un atbildība

- 14.Septembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Kā liecina oficiālie statistikas dati, Latvijā ilgtermiņā turpina sarukt darbavietu skaits uzņēmumos, un 2021. gada beigās tas bija par 8,3% mazāks nekā 2014. gadā jeb skaitliski – pagājušā gada beigās Latvijas uzņēmumos bija 709,6 tūkstoši, kamēr 2014. gada beigās – 773,8 tūkstoši strādājošo.

Ja vēl vienkāršāk, tad septiņu gadu laikā no Latvijas uzņēmumiem pazudusi katra 12. darbavieta.

Īpaša uzmanība uzņēmumiem šajā gadījumā pievēršama tādēļ, ka tieši uzņēmumi un tajos strādājošie ir jebkuras valsts ekonomikas stūrakmens, galvenie nodokļu maksātāji un mugurkauls, uz kura turas valsts pārvalde, izglītība, kultūra un vēl ļoti daudz kas cits. Ja ir uzņēmumi, darbavietas un algas, tad ir arī viss pārējais, bet ja uzņēmumu, darbavietu un algu nav, tad sākas degradācija un cilvēku emigrēšana. Tādas vienkāršas un daudziem zināmas aksiomas.

Protams, rūkošajam darbavietu skaitam Latvijā var atrast virkni dažādu skaidrojumu, katrā būs zināma daļa patiesības. Darbavietu skaitu uzņēmumos ietekmējusi Covid-19 pandēmija, valstī kopumā samazinās iedzīvotāju skaits un attiecīgi arī darbavietu kļūst mazāk, proporcionāli demogrāfiskajiem rādītājiem, uzņēmumos tiek ieviesti dažādi inovatīvi tehnoloģiskie risinājumi, kuru rezultātā mazinās nepieciešamība pēc cilvēku darba, netrūkst arī vakanču, kuras neviens gan negrib aizpildīt zemā atalgojuma dēļ, u.c. 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru