Dzimtās valodas dienā

- 27.Februāris, 2019
Izglītība
Laikrakstā

Starptautiskajā valodas dienā 21. februārī Rencēnu pamatskolas, Naukšēnu vidusskolas, Rūjienas vidusskolas un Valmieras Pārgaujas sākumskolas skolēni kopā ar skolotājiem tika uzaicināti piedalīties Latviešu valodas aģentūras rīkotajā jaunrades darbu konkursa «Mans bērnības stāsts» noslēguma pasākumā. Tas notika Rīgā, Latvijas Leļļu teātrī. Dalībniekus atraktīvi sagaidīja literāro darbu tēli leļļu izskatā: Suns, Pepija, Karlsons. Katrs dalībnieks saņēma pildspalvu un speciāli veidotu mapi ar uzrakstiem «Cieni valsti, runā latviski!».

Starptautiskā valodu diena ir noteikta visā pasaulē. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dzimtās valodas vērtībai un skaistumam. Skolēni izteikuši lepnumu par savu valsti un valodu 601 (466 literārie, 135 – zīmējumi) iesūtītajā radošajā darbā – domraksti, esejas, dzejoļi, zīmējumi gan no Latvijas, gan latviešu skolām Ņūdžersijā, Frankfurtē, Briselē, Mineapolē, Bostonā. Konkurence literārajos darbos ļoti liela: 1.-4.kl. – 78 darbi, 5.-9.kl. – 283 darbi, 10.-12.kl. – 105 darbi. Tajos dominē stāstījumi par vecmāmiņām un vectētiņiem, par garšīgi ceptajām pankūkām, par iesaistīšanos lauku darbos, par dabas daudzveidību gadalaikos un tajos iesaistītajos notikumos un pārdzīvojumos u.c. Aprakstītie piedzīvojumi spējuši pacelt spārnos un likt sapņot. Žūrijas aicinājums izskanēja vārdos, lai arī turpmāk sirdīs glabājas bērnības laikā iegūtā bagātība ģimenēs un izpratne par valsti. 3. vieta Dārtai Asarītei (4.kl.) no Valmieras Pārgaujas sākumskolas (skolotāja Ilona Ozoliņa); atzinība Jānim Ivo Landrātam (10.kl.) no Rūjienas vidusskolas (skolotāja Ilga Penka); speciālbalva Arnim Podiņam (6.kl.) no Naukšēnu vidusskolas (skolotāja Inga Medne).

Daudzskaitlīgo radošumu izvērtēja rakstnieks V. Rūmnieks, LNB Bērnu literatūras centra vadītāja S. Tretjakova, māksliniece, grāmatu «Koko un Riko» zīmējumu autore L. Lošina, UNESCO LNK ģenerālsekretāre B. Moļņika, Latviešu valodas aģentūras projektu vadītāja V. Līcīte-Meldere.

Pasākumā bija ieradušies skolēni no 51 skolas, kopskaitā – 242 bērni un skolotāji. Pasākuma vadītāji nosauca visas skolas, kas piedalījušās konkursā. Valodas svētku dalībniekus uzrunāja Latviešu valodas aģentūras direktors J. Valdmanis. Aizrautīgi bija klausīties literārajā kompozīcijā – labāko autoru darbu fragmentu lasījumos Leļļu teātra aktieru B. Vanagas, M. Žideļūna un A. Putniņa izpildījumā. Viņu stāstījumos un demonstrējumos skolēni iepazina, kā notiek gatavošanās leļļu teātra izrādēm aiz skatuves aizkara, un noskatījās izrādi «Emīls un Berlīnes zēni», kas tika pasniegta kā dāvana visiem klātesošajiem.

Savus radošos darbus no Rencēnu pamatskolas iesūtīja – zīmējumi: Annija Jurševica, Sofija Elisa Balode (5.kl.), Lilija Kalniņa (6.kl.) – skolotāja Ilona Mežinska; literārie darbi: Evelīna Balode (9.kl.), Mārtiņš Rainskis, Ralfs Zunda (7.kl.), Valters Zunda (4.kl.), Paula Stapulionīte (3.kl.), Linda Kalniņa (2.kl.) – skolotāja Inese Birzkope. Interesi par pasākumu izrādīja arī Helmuts Ernests Puzners (4.kl.). Viņš un Ralfs Zunda uzdeva visvairāk jautājumu Leļļu teātra aktieriem.

Interesantākie darbi un to fragmenti, kā arī zīmējumi tiks iekļauti radošo darbu krājumā. Tas būs divpadsmitais. Katru gadu pārdomāti, interesanti un dažādās vietās notikuši Dzimtās valodas dienu pasākumi, ko radoši sagatavojusi Latviešu valodas aģentūras projektu vadītāja Velga Līcīte-Meldere. Paldies viņai un kolektīvam par ieguldīto darbu! Pateicība arī Zundu ģimenei no Camphill ciemata «Rožkalni», kura palīdzēja Rencēnu pamatskolas skolēniem nokļūt Rīgā.

SKOLĒNI UN SKOLOTĀJI, kas augstu godā tur latviešu valodu, literatūru un kultūru. Foto no Rencēnu pamatskolas


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru