Dzīvo dzīvu dzīvi

- 20.Decembris, 2019
Pilsētās un novados
Portālā

Pirmizrādes, novērtēts aktieru, režisoru un teātra komandas darbs, balvas «Spēlmaņu naktī» un jauno kolēģu uzņemšana kolektīvā. Prieks par skatītājiem šajā un nākamajā gadā, kad priekšā arī Valmieras Drāmas teātra pārbūve.

Teātra pasaulē gads it kā sākas un noslēdzas divreiz, jo ierasti uz aizejošo sezonu teātris atskatās jūnijā, tad steidz pretim jaunajai. Ziemassvētku laikā tradicionālais notikums kā mīļa dāvana skatītājiem ir svētku koncerts. «Uzdāvini man...» skan jau šovakar un priecēs vēl vairākas reizes. Otra tradīcija ir nākamā gada kalendārs. Un arī 2020. gadam tas sagatavots īpašs.

Teātrim svarīgs ir skatītājs un milzīga ir vēlme uzticīgos Valmieras teātra skatītājus iepriecināt.

Kad sākās 97. teātra sezona, un tas bija augustā, sekoja vēstījums: šogad teātris turpina iesākto ceļu, lielu uzmanību veltot tieši bērnu un jauniešu auditorijai. Bet netiks aizmirsta arī klasika un atvēlēta vieta eksperimentiem.  Teātris dzīvo dzīvi, un četros mēnešos piedzīvotas vairākas pirmizrādes. Tās visas repertuārā vēl nākamajā gadā, un arī pašlaik tiek iestudēts, to dara Māra Ķimele, stāstot par «Alvinga kundzi» pēc H. Ibsena «Rēgi» motīviem.

Taču balvas teātris gada nogalē saņēmis par pērnajā sezonā paveikto. Mārtiņš Meiers kļuva par Latvijas teātru labāko aktieri, spēlējot Hamletu, nominācijas saņēma «Martins Īdens», Vasaras teātra festivāls pārvērta pilsētas dzīvi uz dažām dienām augustā un to darīs arī turpmāk, bet aktieris Rihards Rudāks, kurš ar savu radošo veikumu priecē jau vairākas teātra skatītāju paaudzes, saņēma balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā, bet kino un teātra režisors Varis Brasla – «Lielo Kristapu» par mūža ieguldījumu kino mākslā.

Bez visa šī Valmieras teātris nebūtu tāds, kādu to skatām un jūtam, taču kāds tas būs rīt, pēc gada un gadu desmitiem? Pašlaik Latvijas Kultūras akadēmijā mācās Valmieras teātra jaunais kurss, un viņiem ir ļoti paveicies ar izciliem pedagogiem – Indru Rogu un Mihailu Gruzdovu. Spēcīgs izaicinājums jaunajiem aktieriem jau tika mests, un rudenī Valmieras teātrī pirmizrādes piedzīvoja divi iestudējumi: «731. solis» pēc F. Dostojevska «Noziegums un sods» motīviem un «Viktorija» pēc Knuta Hamsuna. Par spēcīgiem jaunos kolēģus atzīst Valmieras teātra aktieri un režisori, un tiešām interesantas, domāt liekošas ir izrādes, kuras pašlaik topošie aktieri daudz vairāk spēlē Rīgā nekā Valmierā, taču, ja skatītāji viņu radošumu un pasaules redzējumu gribēs novērtēt un izrādes būs pieprasītas, tad tās noteikti būs skatāmas nākamgad.

Ja kādam taujātu par pēdējos mēnešos populārāko un pirktāko repertuāra izrādi, tad neprātojot būtu jānosauc «Smieklu sasaukšanās», jo izrāde patīk ģimenēm ar bērniem, to iecienījuši skolu kolektīvi. Salikums: Inese Zandere, Renārs Kaupers, Goran Gora ir maģisks, arī «Prāta vētras» mūzika dara brīnumus.

Un labs brīnums aizejošajā gadā ir noticis arī tādā ziņā, ka izdevies rast finansējumu, lai teātri daļēji varētu rekonstruēt. Pašlaik sākta pārbūves projekta izstrāde.

«Ceram, ka pēc rekonstrukcijas teātris varēs lepoties ar to, ka kļuvis videi draudzīgāks, samazināsies uzturēšanas izmaksas un iekštelpās būs mājīgāk. Aiz katra jaunuma, kas tika nosaukts, ir mūsu cerības par Valmieras teātra spēju palielināt jaudu un efektīvāk strādāt, ekonomējot cilvēku darbu un domājot par skatītājiem un mākslu, netērējot tik daudz laika ikdienas sadzīvei, kā tas notiek tagad,» tā Valmieras drāmas teātra direktore Evita Ašeradena.

Būvdarbus plānots uzsākt 2021. gadā, lai atjaunoto ēku nodotu lietotājiem līdz 2022. gada nogalei. Projekts tiek finansēts par Eiropas Savienības struktūrfondu un valsts budžeta līdzekļiem.

CIK SPILGTI IZRĀDES TĒLI, tik spilgts katrs no viņiem savā tēlojumā. Jaunie aktieri un viņu kopīgais 731. solis ļoti patīkami pārsteidz. Lai izrādes garums neizbiedē – trīs stundas aizrit neticami ātri. Paldies, – tā par Valmieras Drāmas teātra aktieru kursa darbu saka skatītāji atsauksmēs. Foto no vdt.lv


Globālais un lokālais

Laikraksta "Liesma" pielikums "Globālais un lokālais" tapis ar Latvijas valsts budžeta finansētas mērķprogrammas "Reģionālo un vietējo mediju atbalsta programmas" atbalstu.

Komentāri
Pievienot komentāru