Kādu aplausu aizkulises

- 23.Septembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Vakardienas "Druvā", kas vēstī par notikumiem Cēsu novadā, Jāņa Gabrāna publikācija Cēsnieki var lepoties ar saviem zemessargiem.

Tajā pozitīvā gaisotnē aprakstītas militāro mācību Namejs 2022 rudens aktivitātes Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes atbildības teritorijā, piedaloties 27. kājnieku bataljona karavīriem un zemessargiem.

Citēju publikācijā civilmilitārās sadarbības speciālisti Solveigu Leitlandi, ka pirms mācībām satraukumu pauduši cilvēki, kuru tuvinieki atrodas pansionātā Cēsis: «Taču no pašiem pansionāta iemītniekiem saņemti atzinīgi vārdi. Sieviņas karavīrus pat sveica ar aplausiem, sakot, ka diena beidzot ir interesanta. Kad otrā dienā vaicājām, kā pagājusi nakts, dažs teica, ka kaut kur ko esot dzirdējis, bet visi bija noskaņoti pozitīvi, saprotot, ka mācības svarīgas.»

Sajūta kā šokolādē! Tā kā esmu viens no tiem satrauktajiem tuviniekiem, atļaušos izteikt savu viedokli par visu pasākumu, arī to, kāpēc plānotā militāro mācību nakts no sestdienas uz svētdienu pansionātā tomēr pagāja bez nepieciešamības pēc kardināliem veselības un, iespējams, pat dzīvības glābšanas pasākumiem tā 177 iemītniekiem, no kuriem vairāk kā 90 piecu stāvu ēkā ir tā sauktie guļošie.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Zemessargs - 23.Septembris, 2022 - 22:23

Ukrainas karš rāda, ka apšaužu, vai tikai trauksmju laikā samulsušākie, ko darīt, nezinošie ir tieši sirmgalvji, iarī pansionātos mītošie. Tādēļ viņi arī visvairāk cieš. Tad nu mācībās Cēsīs bija paredzēts, lai jau pansionāta darbinieki skaidrotu iemītniekiem, kā rīkoties, kur doties, ko nesatraucoties darīt. Par to turklāt visi jau laikus brīdināti. Kad šoreiz satraukto radinieku dēļ šī apmācība izpalika, jautājums, vai šie radinieki būs gandarīti, kad reālā apdraudējumā vecie cilvēki tā arī nebūs apmācīti, kā rīkoties un tiešām kritīs panikā, kas dažiem sekas būs traģiskākas nekā tām pēc jau iepriekšējas brīdināšanas gan nevajadzēja rasties mācībās??? Kad pat mācību laikā neuzticamies karavīriem un gudri mācīsim, kas viņiem jādara, reāla apdraudējuma laikā, kad karavīru rīkojumus atcels ietekmīgi priekšnieki vai radinieki, no nopietnas pretošanās ienaidniekam maz kas sanāks. Ticēsim tomēr, ka karavīri un arī zemessargi apzinās, ko viņi dara un arī zinās, ko darīt!!!!

cēsnieks - 23.Septembris, 2022 - 22:55

Ir lielas aizdomas, ka Zemessarga kungs un autors runā par diviem dažādiem pansionātiem. Vismaz Cēsīs vēl līdz pat piektdienas rītam pansionātā nebija ne mazākās informācijas par manevru rīkotāju cildenajām iecerēm iemītnieku izglītošanā, iesaistot "kolektīvajā nakts kara spēlē" arī vēl pansionāta darbiniekus. Izņemot lakonisko papīru par to, ka blakus ēkā darīs vīri ar plintēm.

Zemessargs - 23.Septembris, 2022 - 23:36

In reply to by cēsnieks

Vairāk par šādu lakonisku papīru nebija domāts un nebūs arī nekad turpmāk, jo mācību dataļas nav paredzēts atklāt, lai tās notiktu reālajai situācijai pēc iespējas vairāk pietuvināti. Lakoniskais papīrs bija vien domāts, lai pansionāta personāls ar iemītniekiem laikus pārrunātu, lai neuztraucas, ja naktī notiks kaut kas neparasts. Ja viņi to neizdarīja, tad pārmetumi gan vispirms viņiem un arī pats personāls tā arī palika ārpus mācībām un nezinošs, kā prasmīgāk rīkoties reālā apdraudējumā. Kad blakus ēkā un arī pansionātā parādīsies naidīgi vīri ar plintēm (un tāda varbūtība kļūst arvien nopietnāka), viņi gan nevienu nebrīdinās, bet uzreiz šaus...

cēsnieks - 24.Septembris, 2022 - 10:31

Es laikam esmu naivs, taču joprojām ticu, ka Zemessardze un visi pārējie militārie formējumi Latvijā tādu situāciju nepieļaus. Tieši tāpēc šāds apmācību variants ir nonsenss jau pēc definīcijas.

Zemessargs - 24.Septembris, 2022 - 19:46

In reply to by cēsnieks

Piekrītu, ka esi naivs, jo nepārzini militāro situāciju, Zemessardzes un citu militāro formējumu iespējas. Nonsens ne vien pēc definīcijas, bet pēc elementārās loģikas šādas mācības nav tieši tādēļ, ka ir labi jebkādā konflikta situācijā (pat vietēja mēroga kritiskos gadījumos) katram (arī pensionāriem) zināt, kā rīkoties, kur doties, kā glābties. Tas Zemessardzei dos iespējas efektīvāk iesaistīties tiešā kritiskās situācijas novēršanā, nevis sadalīt jau tā ne milzums daudzskaitlīgos spēkus apjukošo, ko darīt nezinošo cilvēku mierināšanā, vai pat nogādāāanā drošā vietā, uz kurieni kaut reizi apmācībās iesaistītie paši jau zinātu doties. Tādēļ lieliski, ka Cēsīs šādas mācības notika, bet tādas (varbūt dažviet pat vēl skarbākas) jau drīz vien ir organizējamas katrā pilsētā un novadā. Uz naivajiem cerēja arī Putins, uzsākot iebrukumu Ukrainā. Viņam par pārsteigumu, tur naivo izrādījās maz. Vairums ukraiņu bija apmācīti, zīnāja, kā rīkoties un arī rīkojas!

cēsnieks - 25.Septembris, 2022 - 15:19

Paldies, Zemessarga kungs, par izsmeļošu situācijas izklāstu. Pēc trim ekskursiem Zemessardzes rokasgrāmatā esmu sapratis vienu - militāristi nekad nekļūdās, lai ko darīdami. Un, nedod Dies, nevienus manevrus negatavo, īsti neiepazīstoties ar situāciju uz vietas. Ja nu tomēr kaut kas gadās, tad šobrīd visu var norakstīt uz karu Ukrainā. Un tomēr es ļoti ceru, ka nākamās mācības ar cēliem mērķiem tomēr nenotiks jau kādā pansionātā tieši un vietas. Tā taču būtu iespēja visu izbaudīt pilnībā visām iesaistītajām pusēm.

Zemessargs - 25.Septembris, 2022 - 22:50

Redzu, ka turpināt nav vērts, jo Cēsniekam, kas ietiepīgi aizstāv G. Vīksnas pausto viedokli, kā redzu, Zemessardzes apmācību grāmatās tiešām nav bijusi izdevība ielūkoties, kur nu vēl kaut cik elementāri saprast, kādēļ šādas un iespējams, vēl satraucošākas mācības Zemessardze rīko. Vēl piebilds. Baidos, ka šādi civilisti, lai aizstāvētu radus reālā konfliktā, ieroci rokā gan neņems, drīzāk pirmie bēgs krūmos...

Cilvēks - 28.Septembris, 2022 - 13:33

Visu cieņu Zemessardzei , zemessargiem un militārajām mācībām!!!
Bet ..... neizprotu Zemessarga pārmetumus pansionāta darbiniekiem?!?!?! Vai Jūs nojaušat kādi klienti dzīvo pansionātā , ar kādām diagnozēm cilvēki dzīvo šādā iestādē? Kā Jūs iedomājieties cilvēkiem ar demenci, Alchmeiera slimību vai pēc insulta ar domāšanas , kognitīviem traucējumiem, vaskulāru encefalopātiju iestāstīt , ka tagad te būs mācības , ka nav jāsatraucās? Tas nav tik vienkārši kā izskatās no malas ... Tā kā es domāju , ka šie pārmetumi galīgi ir nevietā. Klienti tika izglītoti un veikts skaidrojošais darbs , kas kādam klientam palika prātā varbūt uz 10 sekundēm...
Par to kā rīkoties pansionāta klientiem ,ko darīt militāra apdraudējuma laikā un ko nesatraucoties darīt ,kur slēpties - vai kāds Zemessargs to skaidroja klientiem vai pansionāta personālam??? Un vai par to vispār bija runa , ka militārajās apmācībās tiks iesaistīts pansionāta personāls , lai zinātu kā rīkoties šajā situācijā ? Jūs pārmetat ,ka personāls palika tā arī nezinošs , bet no tā , ka informē par militāro mācību norisi konkrētos datumos, iedodot paziņojumu, ka ap blakus mājām staigā zemessargi , manuprāt, zinošāks nevar kļūt! Nav jau nepieciešamas mācību detaļas , bet gan ,kā Jūs pats sakāt , zināt kā rīkoties , kur slēpties un t.t. Pietrūkst tieši Jūsu izglītojošā darba gan personālam , gan arī klientiem....

cēsnieks - 28.Septembris, 2022 - 22:00

Paldies, Cilvēk, par loģisku un argumentētu situācijas skaidrojumu! Gan jau drīz parādīsies Zemessarga kungs ar savu militārista pieeju mūsu civilajai dzīvei, tad tik dabūsim palasīt, ko un kā senioriem pansionātā būtu vajadzējis darīt. Iespējams, uz Ukrainas notikumu fona nākamo manevru tūri jau varam gaidīt tieši pansionātā. Protams, ja vietējā pašvaldība ko tādu pieļaus. Bez naivuma ceru, ka nē.

Pievienot komentāru