Nepieciešams bērnu un jauniešu teātris

- 7.Augusts, 2020
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Pirmo gadu Valmierā no 3. augusta līdz  9.  augustam sadarbībā ar Valmieras vasaras teātra festivālu norisinās Bērnu un jauniešu teātra institūts. Liesma devās aprunāties ar  vadītāju JĀNI ZNOTIŅU.

«Es un Reinis Suhanovs esam sadalījuši atbildības sfēras. Viņš darbojas ar pieaugušo festivāla programmu, es – ar bērnu un jauniešu festivāla programmu. Strādāju ar jauniešiem, esmu režisors, sanāk man kā sagatavošanās 2021. gadam.   Reinis ierosināja, ka šis gads varētu būt sagatavošanās un reizē veids, kā meklēt jaunos teātra māksliniekus, kas gribētu strādāt ar bērniem un jauniešiem. Izdomājām, ka tas varētu būt Bērnu un jauniešu teātra institūts, kur mēs aicinām jaunus māksliniekus, kas tikko beiguši vai vēl mācās, braukt pie mums nedēļu – apgūt tās zināšanas, ko es kā bērnu un jauniešu teātra režisors uzskatu par pamatu, ko varbūt viņiem nemāca viņu izglītības iestādēs. Mēs paši esam Kultūras akadēmijas absolventi. Ir kaut kādas lietas, kas akadēmiskajā vidē nenonāk. Praksē bieži vien  akadēmiskās zināšanas  netraucē, bet kaut kādā brīdī trūkst praktisko. Institūts šiem astoņiem studentiem iedod praktiskās zināšanas, ko viņi var izmantot dzīvē – reāli strādājot ar bērniem un jauniešiem.

Mans vadmotīvs šim institūtam – ar kādu mērķi es taisu izrādi bērniem un jauniešiem? Kad tu esi atbildējis uz šo jautājumu, tad ir ļoti viegli darīt visas lietas. Arī viņiem teicu, ka nav nepareizās atbildes, galvenais, lai tev atbilde ir, un katram tā var būt citāda.

Bērnu un jauniešu teātra institūtā piedalās astoņi studenti, kas studē režijas, aktieru, scenogrāfijas, dramaturģijas, horeogrāfijas un citās teātra mākslas nozarēs. Mūsu uzstādījums bija institūtā uzņemt pēc iespējas dažādākus studentus. Noteicošais faktors izvēloties tieši šos astoņus  – lai viņi gribētu kaut ko mācīties, ne tikai satikt savus draugus, satikt māksliniekus. Ir skaidrs, ka zināt šo informāciju, ko mēs viņiem nododam šajā nedēļā institūtā, ir ļoti būtiski visiem slāņiem – režisoram, scenogrāfam, dramaturgam, aktierim, visiem,  kas strādās ar bērniem, jo katram savā līmenī ir jāzina bērna tiesības, jāsaprot kurā brīdī var palīdzēt bērnam un kā bērns var palīdzēt tev, lai sadarbība būtu gan veselīga, gan auglīga, lai beigās tā vainagotos skaistā mākslas darbā.

JĀNIS ZNOTIŅŠ. Intervijā Valmiermuižā. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru