Par spārnotajiem mežu un dārzu sargiem rūpējoties

- 15.Novembris, 2019
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Kad gulbji vēl nav aizlidojuši un lielos baros uzturas ne vien Burtniekā, bet arī lietavās pārplūdušos tīrumos, viņi mums vēsta, ka vismaz vēl trīs dienas sniegs pie mums nav gaidāms. Tad nu tiem, kas vēl nav paguvuši to izdarīt, ir pēdējais laiks atcerēties arī par mazāku putnu mājvietām – pavasarī vai jau iepriekšējos gados izliktajiem būrīšiem. Kamēr to iemītnieki gan nu jau labu laiku ir projām uz siltākām zemēm vai vismaz vietām, kur ir labākas barošanās iespējas, viņu būrīši gaidīt gaida cilvēku palīdzību. 

Jābūt atbildīgiem par izliktajiem būrīšiem Vairums putnu draugu jau zina, ka atšķirībā no mājas strazda, kas pavasarī cītīgi izmet veco ligzdas materiālu, sīkie putni (zīlītes, melnais mušķērājs un citi) būrīšus netīra, bet jauno ligzdu būvē uz jau esošās. Tādējādi mājvieta jau pēc pāris gadiem ir pilna, jaunajai ligzdai vairs nav pat vietas vai arī tā ir tik augstu, ka gan iedētās olas, gan izperētie putnēni kļūst par vieglu laupījumu caunām, arī kaķiem un citiem ligzdu postītājiem Ja ir noņemama apakša, būrīti izkrata, iztīra un apakšu ieliek atpakaļ. Ja tādas iespējas nav, jānoņem jumtiņš un vecās ligzdas jāizrauš ar lāpstiņu vai citu palīgrīku. Ligzdās bieži ir iemitinājušās blusas, ērces, citi parazīti, tādēļ šie darbiņi gan būtu darāmi cimdos. Vēlams pēc iztīrīšanas būrīša iekšpusi izberzt ar asu suku vai pat izmazgāt ar siltu ūdeni. Ķimikālijas gan, vismaz putnu būrīšus tīrot, neizmantosim. Tīrot arī jāpalūkojas, vai būrītim jau nav vajadzīgs remonts. Ja tāds nepieciešams, var pat būrīti noņemt un remontēšanu izdarīt mājās. Tā aprūpēti, būrīši var kalpot pat vairāk nekā 10 gadus un pavasaros atliks to skaitu dārzā vai mežā vien papildināt.  Būrīšus Putnu dienās un citos pasākumos esam izlikuši pietiekami daudz. Vien entuziastiem to visu pārlūkošana varētu prasīt diezgan daudz stundu. Taču principam vajadzētu būt daudz vienkāršākam – ir jājūt atbildība par katru būrīti, ko esi izlicis. Ja esi pieteicies putniem palīdzēt, tad turpini to darīt, nevis atstāj jau ļoti nedrošā mājoklī!

PĀRBAUDĀMAIS. Arī pēc izskata gluži jaunā putnu būrī der ielūkoties, vai tajā nav iekrājušās iepriekšējo ligzdu atliekas. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru