Pārdomas pie Sēļu Velnozola

- 15.Septembris, 2023
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Aiziet dabas vērošanas piedāvājumiem bagāta vasara un rudens.

Starp tiem – Dabas aizsardzības pārvaldes augustā Ceļotāju dienā piedāvātais maršruts pie savdabīgiem dabas un kultūras vēstures objektiem Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Starp daudziem jau vairākkārt apmeklētajiem objektiem parādījās arī jauns ieteikums – līdz šim joprojām daudzus noslēpumus glabājošais, diezgan mistiskais Velnozols Sēļu pagastā.

Latvju velns un tā pielabināšana

Cauri gadsimtiem ozolus latvieši ir pieraduši uzskatīt par svētozoliem. Atradumi to tuvumā liecina, ka pie tiem pielūgti latvju Dievi, iespējams, labvēlības iegūšanai pat kaut kas upurēts. Bet Sēļos ir Velnozols, pie kura tuvējo Dreimaņu māju saimnieks velnu esot ēdinājis vai pat par savas bagātības sargātāju nolīdzis. Ēdienu vai citas dāvanas pie šī ozola, lai iegūtu velna labvēlību, nolikuši arī citi pagasta ļaudis.

GLUŽI KĀ VELNA RAGI. Viens no tiem norāda uz Velnozolu, otrs – uz Velnakmeni purvā.  Ā. Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Skolnieciņš - 16.Septembris, 2023 - 16:27

Velns ar baltu tautu pagānismu nekādīgi nav saistīts.

Skolnieciņš - 16.Septembris, 2023 - 19:22

Velns ir kristīgās popkultūras jeb kristīgās masu kultūras tēls. Pēc būtības Velns ir personificēts Sātans. Bet kāds sakars latviešu tautas dzīvesziņai (dievturībai) ar Sātanu??? Man nav skaidrs. Dievturība ir neābramiska reliģija, kura nav balstīta uz ebreju tautas mitoloģiju un ebreju tautas monoteismu. Manā izpratnē Velns ir kristīgā kulta uzslāņojums, proti, sārnis. Ar senajiem Baltu tautu Dieviem un un senajām Baltu tautu Dievietēm Velnam nav it ne kā kopīga. Uz sentēvu pagānisko ticību Velns nekādīgi neattiecas.

Skolnieciņš - 16.Septembris, 2023 - 19:26

Diemžēl 20. gadsimts sakarā ar padomju okupāciju priekš dievturības un romuvas izvērtās visai skarbs un nelabvēlīgs. Cenzūra, represijas, salauztas dzīves kliedēja dievturu un romuviešu entuziasmu un velmi rekonstruēt sentēvu pagānisko ticību musdienīgā un pieņemamā formā. Diemžēl padomju krievija izdarīja savu un iedragāja dievturības pozīcijas Latvijā. Ja padomju okupācija nenotiktu, dievturības nākotne Latvijā nebūtu tik traģiska.

Skolnieciņš - 16.Septembris, 2023 - 20:05

Ja runā par dievturību, tad dievturi var iedvesmoties no asatru (burtiskā nozīmē: tuvāk Dieviem) ticības, jo asatru ticībai ir visai spēcīgas saknes. Skandināvi Dievi nav kristianizēti. Piemēram, Latvju Dievu elkus var veidot no koka. Gan skandināviem, gan slāviem tā bija. Es domāju, ka balti nebija izņēmums. Piemēram, rūnas tuvināti atbilst mūsu senlatvju spēka zīmēm. Ja skandināvu pagāniskajā tradīcijā ir rūnu maģija, tad arī dievturībā var veikt rituālus ar senlatvju spēka zīmēm. Paralēļu ir daudz. Dievturiem vajag būt drosmīgākiem. 21. gadsimtā neopagānisms ir ļoti populārs. Asatru. Heathenry. Druidry. Wicca. Hellenism. Kemetism. Rodnovery. Ticības ceļu ir daudz.

Skolnieciņš - 16.Septembris, 2023 - 20:13

Es uzskatu, ka dievturībā nav vajadzīgs duālisms – Dieva un Velna cīņa. Dievturība taču nav ābramiska reliģija, un dievturībai to nevajag. Un kristīgos sārņus kruststabas (kristīšana), Lietuvēnu (nekristīta bērna gars), Velnu, Vellu Velna māti, Vella māti, Dievu, Dieviņu vajag svītrot no dievturības ārā. Mūsu senčiem katram Dievam un/vai Dieviete bija savs vārds vai pat dažos gadījumos vairāki vārdi. Nekāda Dieva–bezvārdīša nebija. To der zināt un atcerēties godājot senos Dievus. Dainas ir laba lieta, bet jāatcerās, ka tās rakstīja kristieši. Lai dainas būtu lietojamas rituālos, tās bieži ir jāparveido. Mainās vārdiskais saturs un arī jēga, bet ritms paliek.

Skolnieciņš - 16.Septembris, 2023 - 20:26

Mūsdienu Latvijas kultūrtelpā lieliski iederētos dievturība un asatru, kā divas paralēlas, nošķirtas, bet vienlaikus līdzīgas reliģijas. Dievturība vel tikai attīstās, un no pašiem latviešiem vien ir atkarīgs, vai dievturībai būs nākotne. Toties asatru ir jau gatava, nostabilizējušies reliģija ar plašu ticīgo loku Eiropā un Ziemeļamerikā. Asatru ticībai ir savi Svētie raksti: Islandiešu sāgas, Vecākā Edda un Jaunākā Edda. Asatru ticībai ir spēcīga rūnu maģijas tradīcija, spēcīgi Skandināvu Dievu kulti. Piemēram, ārzemju internetveikalos var iegādāties no koka izgrebtus Dieva Odina elkus un arī viņa svētbildes. Ar citiem Skandināvu Dieviem ir līdzīgi. Diemžēl dievturība atrodas savas attīstības sākumā, un Latvju Dieviem – Dievam Pērkonam, Dievietei Laimai, Dievietei Mārai, Dievam Jumim, Dievam Ūsiņam, Austras kokam un citiem Dieviem un Dievietēm – nav spēcīgu kultu. Tāpēc arī tā sanāk, ka kādam dievturība asociējas ar Velnu, lai gan šī ir maldīga asociācija.

E. S. - 18.Septembris, 2023 - 21:56

Ticība baika bandai ir sātanisma rudiments un vēl nav zināms kā šis "vadonis" savus līdzskrējējus pievils bet tas notiks... Un pašvaldības vēlēšanās būs jāķidā "cits sola bet es dodu..." Āmen!

Novadnieks - 18.Septembris, 2023 - 23:26

In reply to by E. S.

Kādas velnišķīgas kaislības uzviļņojušas pie raksta par Velnozolu???!!! Nu jau kāds pat Latvijā šobrīd valdošo partiju grib pie sātanistiem pieskaitīt. Raksts gan stāsta, ka pat velnu pieradināt spējīgais Dreimanu saimnieks ir bijis ļoti bagāts vīrs un ne jau velns viņa saimniecību izputināja, bet gan Sātans no austrumzemes. Šoreiz arī dažam par sevi ļoti atgādināt gribošam baikneticīgajam kā sātanam no glaunas kurpes purngala ārā lien āža kāja ar izteiktu padomj(padumj)laiku domāšanas atgādinājumu. Turklāt izteiktam ateistam gan pat vairāk nekā sātanisms ir savu sakāmo nobeigt ar bībelisko Āmen!!!!!!!!

arī valmierietis - 20.Septembris, 2023 - 15:07

In reply to by E. S.

Sātana lietu zinātājam E.S. kungam silti ieteiktu palasīt 20. septembra "Liesmā" skaidru tekstu no mūsdienu Bībeles - Armanda Pučes viedokli par KNAB masku šovu Valmierā. Arī tur bandas pieminētas, krietni jaudīgākas par E.S. kunga pilnmēness naktīs piefiksētajām.

Valdis Princis lll - 24.Septembris, 2023 - 21:42

In reply to by E. S.

Eiropas Savienība mitinās arī Evika Siliņa un viņas iniciāļi sakrīt ar šī komentāra autoru. Viņa atrunājās ar vārdiem par Baiku it kā to nepazītu tamdēļ jājautā vai ir premjeres amata cienīga? 4 000 000 tiks dalīti uzpusēm un turpinājums sekos...

Leonardo di Palma - 18.Septembris, 2023 - 22:40

Mīļā/ais E. S. Mana ģimene kuras sastāvā ir 2 cilvēki un abi vēlētāji... Jums pilnībā piekrīt jo viena partija nav labākā "partija" Latvijas Republikai. Šanas vai Muļķu apvienība gan būtu ļoti noderīga kā taustāmu/materiālu devējiņa... Katram pa desas luņķim un lāsītei! Mana mīļā nodzērušos ļaužu vienība ne jau Trollis šo raksta bet gan līdzcilvēks... Sory muterīt!

Novadnieks - 18.Septembris, 2023 - 23:21

Kādas velnišķīgas kaislības uzviļņojušas pie raksta par Velnozolu???!!! Nu jau kāds pat Latvijā šobrīd valdošo partiju grib pie sātanistiem pieskaitīt. Raksts gan stāsta, ka pat velnu pieradināt spējīgais Dreimanu saimnieks ir bijis ļoti bagāts vīrs un ne jau velns viņa saimniecību izputināja, bet gan Sātans no austrumzemes. Šoreiz arī dažam par sevi ļoti atgādināt gribošam baikneticīgajam kā sātanam no glaunas kurpes purngala ārā lien āža kāja ar izteiktu padomj(padumj)laiku domāšanas atgādinājumu. Turklāt izteiktam ateistam gan pat vairāk nekā sātanisms ir savu sakāmo nobeigt ar bībelisko Āmen!!!!!!!!

Skolnieciņš - 20.Septembris, 2023 - 06:52

In reply to by Novadnieks

Zināmā mērā kristietība ir sātanisms, jo Sātans dzīvo tikai ābramisko reliģiju sekotāju apziņā.

Pievienot komentāru