Piebalgas porcelāns neplīst arī pie vīrusa

- 6.Maijs, 2020
Ekonomika
Laikrakstā

Ārā spīd saulīte, gaiss kļūst arvien siltāks. Tomēr šis pavasaris kā daudziem Latvijas cilvēkiem, tā arī uzņēmumiem ir atnācis ar nepatīkamu vīrusa izraisītu ierobežojumu piegaršu. Cilvēkiem jāpaliek mājās,  bet uzņēmumiem nākas atlaist darbiniekus, jo pieprasījums pēc piedāvātās preces krasi samazinās. Izņēmums šajā situācijā nav arī vienīgā porcelāna fabrika Latvijā – Vecpiebalgas novada Inešos esošais «Piebalgas porcelāns».

Šis laiks saprotamu iemeslu dēļ ir samazinājis pieprasījumu pēc porcelāna izstrādājumiem. Tas esot samazinājies pat tik ļoti, ka savs vienīgais veikals Rīgā bija jāaizver ja ne uz visu, tad uz ilgāku laiku noteikti, jo tas bija orientēts uz ārzemju tūristiem, – tā par šā brīža skaudro realitāti saka mākslinieks un «Piebalgas porcelāna» fabrikas izveidotājs JĀNIS RONIS, kurš ar keramiku nodarbojas jau 43 gadus. Līdz ar pieprasījuma samazināšanos viņam nācies arī atlaist vairākus darbiniekus, taču porcelāna ražošana nav apturēta pilnībā. Jau iepriekš, gaidot šī brīža situāciju un tās sekas, ticis pieņemts tālredzīgs lēmums ievest ražošanai nepieciešamos materiālus, tādējādi nodrošinot darbu pusotram, diviem mēnešiem.

Komentējot savas attiecības ar Valmieru, Jānis saka, ka tur «Piebalgas porcelāna» izstrādājumi esot atrodami dažos veikalos. Katru gadu produkcija tiekot no jauna pasūtīta, un tai ir noiets. Preces uz Valmieru jāsūta divreiz, trīsreiz gadā. Piebalgas porcelāna fabrikai savulaik ir bijusi sekmīga un interesanta sadarbība arī ar pārtikas ražošanas uzņēmumu «Valmieras piens». Ar «Valmieras piena» logo tika apdrukātas porcelāna bļodiņas, krūzītes un vēl citi trauki. Bijis pat paredzēts tematiskas porcelāna istabas projekts. «Interesants projekts, bet diemžēl nekas nenotika, jo uzņēmumam mainījās īpašnieki,» atminas Jānis.

Māksliniekam pašam no porcelāna izstrādājumiem visvairāk pie sirds esot gaismas objekti, abažūri. Pirms gada Cēsu izstāžu namā māksliniekam ir bijusi izstāde «Jānis Ronis un Piebalgas porcelāna fabrika», kur  bijuši izstādīti viņa jaunie gaismas objekti. Tuvākajā laikā mākslinieks izlēmis pievērsties individuāliem mākslas objektiem.

Statistika rāda, ka gada laikā Piebalgas porcelāna fabriku apmeklē ap 10 tūkstošiem tūristu, no kuriem lielākā daļa to dara vasaras mēnešos. «Ja šī krīzes situācija uzlabosies, tad var cerēt, ka varbūt ap jūliju atkal atgriezīsies vietējie tūristi. Tad varēsim turpināt iesāktos plānus. Viens no tādiem ir izstāžu zāles izveidošana,» saka Jānis. Izstāžu zāle ir sen lolota ideja, jau kopš ierašanās Piebalgas pusē 2007. gadā. Jautājot par to, kas sagaidāms izstāžu zālē, mākslinieks saka: «Pamatā es tur gribu veidot izgaismotus porcelāna objektus, gaismas ķermeņus. Krūzītes un citi līdz šim tik ierastie porcelāna veidojumi tur būs salīdzinoši mazāk. Būs mākslinieciski priekšmeti – apgleznoti, vairāk dekoratīvi. Uzaicināšu izstādīties kolēģus, porcelāna māksliniekus no citām valstīm.» Izstāžu zāle savas durvis varētu vērt vaļā jau šovasar. 

Sarunas noslēgumā Jānis saka: «Neskatoties uz sarežģītajiem apstākļiem, kādi ir šobrīd, ir jādomā jaunas lietas un varbūt pat jārada lietas, kuras būs atbilstošas tam jaunajam laikam, kas sekos pēc šī. Īstenībā uz šo laiku es skatos ar pozitīvu skatu, jo daudz kas mainīsies cilvēka apziņā. Ļoti iespējams, cilvēki savā starpā kļūs saprotošāki, vairāk rūpēsies cits par citu. Cilvēks vairāk padomās par otru. Tas varētu būt tas pozitīvais iznākums. Es ceru.»

VEIKALIŅĀ. Mākslinieks Jānis Ronis un viņa uzņēmumā saražotā porcelāna produkcija. Autora foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru