Saglabāt šķirnes populāciju un ģenētiskos resursus

- 27.Aprīlis, 2022
Ekonomika
Laikrakstā

Zilo govju ganāmpulks nekad nebūs liels un gada vidējie izslaukumi no govs nekāps desmitos tūkstošos kilogramu piena. Šo mājlopu audzētāju mērķis ir cits. Patlaban Latvijā audzē nepilnu tūkstoti zilās šķirnes govju, bet ģenētisko resursu saglabāšanas programmā ir 300 dzīvnieki.

Bez vajadzīgās uzmanības

Latvijas zilā ir sena un vienīgā vietējo govju šķirne. Šķirnes izcelsme līdz šim brīdim nav nopietni zinātniski pētīta. Zilas krāsas govis minētas jau seno lībiešu folklorā un dainās. Šādas apmatojuma krāsas dzīvnieki pieminēti arī daiļliteratūrā, kurā stāstīts par Baltijas guberņas zemnieku dzīvi 19. gadsimta beigās – Jēkaba Janševska romānā «Dzimtene». Galvenais šo dzīvnieku audzēšanas reģions gan vēsturiski, gan pašreiz ir Kurzeme ap Baltijas jūras piekrasti. 

Taču vēl viens Latvijas zilo govju izplatības reģions ir bijusi arī Vidzeme. Tā, piemēram, par Latvijas zilo govju audzētājiem Piebalgas pusē, to panākumiem un problēmām ir vairākkārt rakstīts pirmās brīvvalsts laika periodikā. Jau tad tika izcelta un uzsvērta šo lopu pieticība, izturība, labā ražība, protams, atbilstoši tā laiku prasībām, un kā lielākā problēma minēts vaislinieku trūkums un ar to saistītās tuvradniecības negatīvā ietekme un tādēļ atražošanā pakļaušana svešām šķirnēm. Gandrīz tā pati problēma, kas, sākot šķirni faktiski atjaunot no dažiem dzīvniekiem, bija arī pagājušā gadsimta 90. gados. Lai gan profesors Pau­lis Lejiņš mēģināja cīnīties par vietējo lopu saglabāšanu un izvērtēšanu, tomēr šī ideja jūtamu atbalstu līdz galam tā arī neguva. Pagātnes miglā palika latviešu melnraibās, sarkanraibās un citas krāsu grupas, jo par šķirnēm šos lopus vēl grūti nosaukt.

VISA UZMANĪBA – VAIDAVAI. Šis foto izdarīts 2019. gadā Ķoņu pagastā z/s «Kalnapaipuži», kad tur notika lauksaimnieku seminārs par slaukšanas robotu un citu moderno tehnoloģiju ieviešanu piena lopkopībā. Fermā viesu uzmanību piesaistīja ne tikai modernās piensaimniecības iekārtas un ražīgo Holšteinas šķirnes dzīvnieku labturība, bet arī dažas Latvijas zilās govis. Saimnieks Sandris Vilisters visiem par prieku demonstrē zilo govi Vaidavu.

Pirms publikācijas sazinājāmies ar saimnieci Ivetu Vilisteri, un viņa apgalvoja, ka Latvijas zilajai viņu ganāmpulkā joprojām ir mīļdzīvnieka statuss, kaut gan Vaidavas meita Vaiņode pašlaik dienā dodot 49,6 litrus piena!

Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru