Slotaskāts izšāva...

- 10.Augusts, 2018
Viedokļi
Laikrakstā

Igaunijā notikušais incidents ar spāņu patruļlidmašīnas izšauto kaujas raķeti bija pavisam muļķīgs un it kā pat neiedomājams pārpratums, bet diemžēl acīmredzami neizbēgams. Jo lielāka ir ieroču koncentrācija, jo sarežģītāki un tehnoloģiski piesātinātāki tie ir – jo lielāku postu spēj nodarīt pavisam cilvēciska kļūme vai nogurums, paļaušanās uz ilgos treniņos iestrādātiem refleksiem.

Spānijas iznīcinātājs Eurofighter mācību lidojuma laikā otrdien plkst.15.44 virs Igaunijas teritorijas nejauši izšāva «gaiss-gaiss» tipa (lidojošu mērķu iznīcināšanai paredzētu) raķeti AMRAAM, kas saturēja 5 līdz 10 sprāgstvielas kilogramus. Incidents notika virs Igaunijas dienvidrietumiem pie Otepes – gaisa telpā, kas bija paredzēta šīm mācībām.

It kā viss ir beidzies laimīgi. Raķete – kaut tai bija vajadzējis gaisā pašiznīcināties – nokrita turpat, Igaunijas vidienē, nevis Krievijā. Tā uzsprāga dziļi dabas liegumā, nevienu nenogalinot un nenotriecot nevienu lidojošu «mērķi». Tajā brīdī ceļā uz Tallinu bija airBaltic pasažieru lidmašīna, kas – tāpat kā Igaunijas gaisa telpas kontrole – ziņas par draudošajām briesmām saņēma vien tad, kad to jau vairs nebija. Tik vien reālā posta, ka eksplozijas vietā aizsākās grūti apdzēšams kūdras ugunsgrēks.

Taču ir radušies smagi nemateriālie zaudējumi – ir krietni cietis NATO prestižs un, vēl jo vairāk, Spānijas nacionālais lepnums. Alianse un tās nokaunējusies dalībvalsts atvainojās Igaunijai par notikušo.

Komentāri
Pievienot komentāru