Sporta nometne diasporas un Latvijas jauniešiem «Olimpiskais kvants»

- 22.Februāris, 2023
PROJEKTS
Laikrakstā

Aizvadītā gada vasarā Valmierā jau otro reizi norisinājās aktīvās atpūtas nometne – Vidzemes vasaras skola «Olimpiskais kvants», pulcējot dalībniekus no septiņām valstīm – Anglijas, Beļģijas, Īrijas, Latvijas, Ukrainas, Vācijas un Zviedrijas.

Diennakts nometnes «Olimpiskais kvants» programma bija ļoti bagāta – dalībnieki zinošu speciālistu vadībā sportoja, iepazina Valmieras pilsētu, Vidzemes vēsturi un kultūru, stiprināja izpratni par brīvprātīgo darbu un attīstīja uzņēmējdarbības prasmes.

Nometnes ietvaros jaunieši Valmieras biznesa inkubatorā veidoja un prezentēja jaunus produktus, iepazīstot jaunā uzņēmēja izaicinājumus, kopā radot 10 jaunas biznesa idejas. Savukārt Valmieras Attīstības aģentūras koprades darbnīcā DARE veidoja individuāla dizaina maisiņus. Nometnes dalībnieki viesojās arī Valmieras novada pašvaldībā, uzzinot par pašvaldības darbu un dzīvi Valmierā un novadā, par iespējām sportot un aktīvi pavadīt brīvo laiku, par uzņēmumiem, kas izskan arī ārpus Latvijas.

Visas nedēļas garumā jaunieši apmeklēja un iepazina Valmieras sporta infrastruktūras sniegtās iespējas. Mācījās skrituļslidošanu aktīvās atpūtas parkā «Mežs», izbaudīja trases kokos un uz zemes Sajūtu parkā, apmeklēja nodarbības peldbaseinā, BMX trasē, Bertānu basketbola laukumos un Daliņu pludmalē. Nometnes gaitā jaunieši tikās arī ar spilgtām personībām – Latvijas Olimpiskās komitejas priekšsēdētāju Žoržu Tikmeru, vieglatlēti Guntu Vaičuli, leģendāro sporta komentētāju Anatoliju Kreipānu. Valsts Prezidenta balvas vieglatlētikā sacensību laikā dalībnieki iepazina gan pasākuma organizatorisko pusi, gan varēja atbalstīt sportistus. Vakaros iepazina Valmieras apkārtni un apguva latvisko dzīvesziņu.  Katru dienu pilnveidoja savas latviešu valodas zināšanas vairākās teorētiskās un praktiskās nodarbībās. Nometnes noslēgumā jaunieši kopīgi apmeklēja mūzikas grupas «Prāta Vētra» koncertu.

Nometnes mērķis bija saglabāt un stiprināt diasporas jauniešu saikni ar Latviju un veicināt nacionālās identitātes stiprināšanu caur kopēju mīlestību pret sportu un aktīvu dzīvesveidu, latviešu valodu, Latvijas dabu un kultūru. Šī ir vienīgā nometne Latvijā, kuras programma mērķtiecīgi tiek veidota, kombinējot sportu, aktīvo atpūtu ar latviešu valodas apguvi un dažādiem kultūras pasākumiem, nometnē iesaistot latviešu diasporas un vietējos jauniešus, kas nodarbojas ar sportu ikdienā un arī vasarā meklē iespējas attīstīt savus talantus.

Vairāk par šo nometni stāsta Olimpisko spēļu dalībniece JOLANTA DUKURE, kas ir arī nometņu vadītāja un šīs iniciatīvas virzītāja:

«Šāda unikāla nometne ir notikusi tikai Valmierā, jo tās laikā koncentrējamies gan uz personības izaugsmi, gan savstarpējo komunikāciju, gan, protams, sportu un aktīvu dzīvesveidu. Diasporas jaunieši veido draudzības ar jauniešiem no Latvijas, un ir interesanti vērot, kā viņi savā starpā komunicē latviešu valodā. Protams, visiem ir sasaistes punkts, kas ir sports un aktīvs dzīvesveids. Jauniešiem, kam vairāk interesē tikai mūzika un māksla, iespējams, būtu nedaudz grūtāk šajā nometnē iekļauties. Jebkurā gadījumā diasporas jauniešiem šī ir lieliska iespēja stiprināt latviešu valodas prasmes, kā arī uzlabot zināšanas.

Ideja par šo nometni radās tāpēc, ka diasporas jauniešiem nebija izveidota nometne, kur valodas apgūšana ir apvienota ar sportošanu, aktīvu dzīvesveidu un nedaudz kultūru. Lielākoties visi koncentrējas uz latvisko dzīvesziņu, uz kultūru un tradīcijām, kas, protams, ir vērtības un kurām «Olimpiskā kvanta» nometnē arī ir zināma loma. Latvijas Sporta muzejs un Latvijas Olimpiskā komiteja iepriekšējā gadā bija informācijas par sportiskām vērtībām nodrošinātājs, un sadarbību ir plānots turpināt arī šajā nometnē. Pirmā šāda veida nometne tika izveidota 2019. gadā, nākamajos gados šo nometni nevarējām rīkot pandēmijas dēļ, un trīs gadus bija pauze. Tomēr 2022. gada vasarā izlēmām šo nometni atjaunot, un tā notiks arī šogad. Šobrīd jau ir sākusies pieteikšanās nometnei, un tā turpināsies līdz jūnija vidum. Nometnes programma ir veidota vispusīga, lai būtu iespēja gan izzināt Valmieru, gan tikties ar dažādām personībām, gan izkustēties, gan stiprināt uzņēmējdarbības spējas. Ciemojāmies arī pie Valmieras novada mēra Jāņa Baika, un viņš pastāstīja par Valmieras novada sasniegumiem, par skatu uz pilsētas nākotni.

Protams, liels uzsvars diasporas jauniešiem likts uz latviešu valodas apgūšanu – ir jaunieši, kas atbrauc un valodu pārvalda bez problēmām, ir tādi, kuriem ir tikai pamatzināšanas. Lai gan latviešu valodas līmeņi ir atšķirīgi, tomēr visi spējam atrast kopīgu valodu. Jā, mūsu nometnē piedalās arī jaunieši, kas dzimuši ārzemēs, bet ģimenē runā latviski, arī mītnesvietā viņi cenšas saglabāt latviešu kultūru. Tieši iespēja uzlabot valodas zināšanas daudzām ģimenēm ir kā papildu motivators pieteikties nometnei, viņiem ir svarīgi, ka esošās zināšanas tiek stiprinātas. Visos nometnes ietvaros mēs sarunājamies latviski, ļoti retos gadījumos, kad jūtam, ka jaunietis mūs nesaprot, konkrēto lietu izskaidrojam angliski. Lielisks palīgs ir latviešu valodas stundas, kad pedagogs darbojas ar jauniešiem. Šīs nav klasiskas latviešu valodas stundas, kā mēs to saprotam, bet vairāk kā mazs kurss ar jauniešu iesaistīšanos, arī darbiem pāros, lai stiprinātu valodu. Visi dalībnieki ir atzinuši, ka nometnē ir uzlabojuši savu latviešu valodu, tieši darbojoties kopā.

Uz nometni var pieteikties diasporas jaunieši, kuriem ir interese par sportu un aktīvu dzīvesveidu, un tas tiek norādīts arī pieteikuma anketā. Jaunieši var minēt arī to, vai ir piederīgi kādam sporta klubam vai organizācijai, nav nozīmes, vai viņi spēlē basketbolu, volejbolu vai hokeju. Tomēr sasaistei ar sportu un aktīvu dzīvesveidu ir jābūt, lai justos iederīgs nometnē. Ņemam vērā arī valsts pārstāvniecību, jo orientējamies uz 30 nometnes vietām. Esam saņēmuši Sabiedrības integrācijas fonda un Izglītības ministrijas finansiālu atbalstu, un šis finansējums noklāj šīs 30 vietas. Tāpēc vēlamies, lai tiktu pārstāvētas pēc iespējas dažādākas valstis. Līdz šim ir bijis tā, ka vismaz 15 vietas ir atvēlētas diasporas jauniešiem un 15 vietas jauniešiem no Latvijas. Nometne ar ārzemju latviešiem atver acis arī vietējiem jauniešiem. Viņi redz, ka latviešu valodas apgūšana un iespēja šeit būt tiek ļoti novērtēta no ārzemju latviešu puses, viņi dodas atpakaļ uz mītnesvietu ar Latviju sirdī. Un tā ir ārkārtīgi liela vērtība, par ko mūsu jaunieši varbūt ikdienā neaizdomājas.

Lai arī vietējiem Valmieras jauniešiem būtu iespēja piedalīties nometnē, ir uzsākta sadarbība ar V2.V un tieši klasēm ar sporta novirzienu. Sadarbībā ar klašu audzinātāju tiks izstrādāti kritēriji (sekmes, attieksme un personīgā izaugsme, iniciatīvas sportā, brīvprātīgais darbs u.c.), kurus izpildot būs iespēja iegūt kvotas dalībai nometnē. Šis, protams, neizslēdz iespēju arī jauniešiem no citām Vidzemes un Latvijas pilsētām izrādīt iniciatīvu un pieteikties dalībai nometnē.

Kā jau minēju, nometne notiks arī šogad. Nometni īsteno nodibinājums Valmieras atbalsta fonds sadarbībā ar Eiropas Latviešu apvienību, Valmieras Attīstības aģentūru  un  Valmieras novada pašvaldību. Nometni finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Nometne norisināsies no 31. jūlija līdz 6. augustam. Darbosimies, izzināsim Valmieru, aktīvi izkustēsimies. Protams, skatīsimies, kāds lielais sporta pasākums tajā laikā norisināsies, šobrīd domāju, ka tās varētu būt Valsts prezidenta balvas izcīņas sacensības. Tajā laikā Valmierā norisināsies arī teātra festivāls, kas būtu lieliska iespēja mazliet iepazīt kultūru. Un zinu, ka paviesosimies arī mākslas telpā «Kurtuve».»

NOMETNES DALĪBNIEKI.  Foto no nometnes arhīva

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #SIF_MAF2022


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru