Straujais cenu kāpums radīs spiedienu celt algas

- 1.Septembris, 2022
Viedokļi
Laikrakstā

Straujais inflācijas lēciens šogad pagaidām nav ienesis būtiskas pārmaiņas Latvijas darba tirgū, un šī gada pirmajā pusē darba samaksas pieaugums ir saglabājies iepriekšējo gadu līmenī.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes informācija, šī gada otrajā ceturksnī vidējā darba samaksa Latvijā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieauga par 8,3% un sasniedza 1362 eiro pirms nodokļu nomaksas. Pēdējos 10 gados inflācija Latvijā nav bijis nozīmīgs faktors algu pieaugumā, un algu kāpums pēdējos 6 – 7 gados ir svārstījies 6 – 9% robežās neatkarīgi no inflācijas līmeņa. Pagaidām šī tendence turpinās, tomēr inflācija Latvijā pēdējos 10 gados nav būtiski pārsniegusi 3% un regulāri bijusi tuvu nullei. Pašlaik inflācija Latvijā ir sasniegusi jau 20%, un Latvijā pirmo reizi kopš 2009. gada ir samazinājusies vidējās algas pirktspēja.

Nenoteiktība ekonomikā, ko izraisījis Krievijas iebrukums Ukrainā un enerģētikas krīze Eiropā, kā arī zināms šoks no negaidītā cenu kāpuma pēdējos sešos mēnešos, ierobežo algu kāpumu Latvijā.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru