Tekstilmateriāla nodošana kļūst pieejamāka

- 8.Decembris, 2022
Pilsētās un novados
Laikrakstā

SIA «ZAAO» šī gada novembrī savā darbības reģionā izvietojis 12 adresēs publiski pieejamus papildu konteinerus atkārtoti lietojamam tekstilmateriālam. Decembrī plānots uzstādīt vēl trijās adresēs šādus konteinerus, tādējādi radot iespēju ērtākai tekstila nodošanai un tā apsaimniekošanai, samazinot kopējo sadzīves atkritumu apjomu.

Šogad līdz 30. novembrim no SIA «ZAAO» (turpmāk tekstā – ZAAO) apsaimniekotajiem publiski pieejamiem konteineriem un EKO laukumiem ir savāktas un nodotas tālākai izmantošanai ap 245 t tekstila, kas citādi, visticamāk, būtu nonācis poligonā apglabāšanai.

Šogad jūlijā Latvijā veiktajā pētījumā «Patērētāju tekstila izstrādājumu šķirošanas paradumu novērtējums» secināts, ka liela daļa sabiedrības pārskata savu garderobi un atbrīvojas no nederīgā, apnikušā apģērba un apaviem vismaz reizi gadā vai pat biežāk, kas apliecina to, ka atkārtotai lietošanai derīgs tekstils var veidot būtisku daļu no kopējā atkritumu apjoma. Tāpat pētījumā secināts, ka sabiedrība labprāt nodotu savu nevajadzīgo apģērbu kādam citam, ja vien būtu pieejama šādu materiālu nodošanas infrastruktūra.

Lai veicinātu vēl lietojama apģērba, apavu un mājas tekstila (turpmāk tekstā – tekstils) nodošanu atkārtotai izmantošanai, nevis to nokļūšanu sadzīves atkritumu konteineros, ZAAO šī gada izskaņā sadarbībā ar pašvaldībām, SIA «Eco Baltia vide» un SIA «3 R» (AS «AJ Power Recycling») kopumā plāno uzstādīt tekstila konteinerus 15 adresēs savā darbības reģionā, papildus EKO laukumiem un jau līdz šim publiski pieejamām vietām Valmierā un Cēsīs, kā arī nodrošina iedzīvotājiem iespēju tekstila nodošanai bez maksas tuvāk savai dzīvesvietai un īsteno Ministru kabineta noteikumus «Atkritumu dalītas savākšanas, sagatavošanas atkārtotai izmantošanai, pārstrādes un materiālu reģenerācijas noteikumi», kas nosaka pašvaldībām sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem par pienākumu līdz 2023. gada 1. janvārim izveidot dalītas savākšanas sistēmu tekstilmateriāliem.

Tekstila nodošana bez maksas publiski pieejamos konteineros ZAAO reģionā ir vai drīzumā būs iespējama šādās adresēs: Valmierā, Fabrikas ielā 2, Miera ielā 5, Rīgas ielā 64, Valkas ielā 1a, kā arī Valmieras novada Kocēnos, Alejas ielā 7.

Nododot tekstilu, jāņem vērā:

* Uz EKO laukumu tekstils jānogādā maksimāli caurredzamā iepakojumā, lai EKO laukumu pārziņi vizuāli var novērtēt materiāla atbilstību.

* Publiski pieejamos konteineros tekstils arī jāievieto iepakojumā, lai ZAAO darbinieki varētu konteinerus operatīvi iztukšot un nesabojātu materiāla kvalitāti. Nekādā gadījumā tekstilu vai iepakojumu nenovietot pie konteinera! Vēršam uzmanību, ka uz pašreiz uzstādītajiem konteineriem ir zīme, ka tekstils ievietojams bez iepakojuma – to lūdzam neņemt vērā! Līdzko laikapstākļi būs atbilstoši, konteineriem šī norāde tiks aizlīmēta vai aizkrāsota, jo tas, kā jau minēts, ir būtiski materiāla kvalitātes nodrošināšanai.

Tekstila konteineros:

*  DRĪKST nodot nesabojātus, nesaplēstus, tīrus: kreklus, bikses, jakas, mēteļus, šalles, cimdus, cepures, dvieļus, aizkarus, jostas, somas, gultas veļu, pārklājus, spilvenus, segas, kā arī valkāšanai derīgus apavu pārus, tajā skaitā gumijas un speciālos ziemas sporta apavus – slidas, slēpju zābakus, kā arī bižutēriju.

* NEDRĪKST nodot: saplēstu apģērbu jeb audumu atliekas, tekstilu ar specifisku smaku, ar sadzīves ķīmiju, motoreļļām sasmērētu, kā arī mitru, pelējušu tekstilu, kas var sabojāt atkārtotai izmantošanai un pārstrādei derīgo materiālu.

Visi tekstila šķirošanas konteineros ievietotie materiāli tiek nodoti SIA «Eco Baltia vide» un SIA «3 R», kuri to nogādās šķirošanas centros. Pēc materiāla atkārtotas pāršķirošanas tekstils tiek nodots atkārtotai lietošanai vai pārstrādei uzņēmumu sadarbības partneriem ārpus Latvijas.

ZAAO aicina ikvienu iedzīvotāju izvērtēt savus ikdienas paradumus, iegādājoties tekstila izstrādājumus, izvērtēt nepieciešamību, kvalitāti, kā arī nodot atkārtotai izmantošanai lietošanai derīgas, bet pašiem nevajadzīgas lietas, tādējādi saudzējot resursus, kas tiek izmantoti preču ražošanā un atbilstošā atkritumu apsaimniekošanā.

Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru