Tirgi un gadatirgi Valmierā

- 23.Novembris, 2022
Valmierietis
Laikrakstā

Tirgošanās ir pastāvējusi jau sen. Kad notikusi pirmā preču apmaiņa, nav zināms. Varam ar to tikai spekulēt. Tomēr, kā pakāpeniski veidojies tirgus, varam izsekot līdzi, ieskatoties Valmieras tirgus vēsturē.

Sākumā

Nereti vietās, kur pulcējās amatnieki, tie veidoja savas apmetnes. Ar laiku tur izveidojās ne tikai pilsēta, bet arī tirgošanās vieta. Cilvēki ieradās no tuvākām un tālākām vietām, lai mainītos, pārdotu un pirktu preces. Līdzīgi notika arī vietā, kur pakāpeniski veidojās Valmieras pilsēta.

Vietā, kur notiek tirgošanās, svarīga vienmēr bijusi drošība. Iespējams, tieši tādēļ Valmiera, kas atradās Vācu ordeņa Livonijā aizgādībā, varēja kļūt par vienu no Hanzas dalībniecēm. Tirgotāji, kas ieradās pilsētā, zināja, ka Ordenis, lai nezaudētu reputāciju, par viņiem parūpēsies, aizstāvēs un, radniecisku saišu vadīts, palīdzēs iekārtoties pilsētā. Šobrīd zinām, ka Valmierā apmetās tirgotāji no Lībekas, Visbijas, Tallinas un Rīgas. Par drošību Ordenis rūpējās ne tikai pilsētā, bet arī ceļošanas brīdī. Ceļi starp pilsētām arī tika uzraudzīti. 

Tirgus laukuma pamatu liešana 1936. g. vasarā. Foto no Valmieras muzeja krājuma


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru