Vai kruīza kontrole patērē vairāk degvielas?

18.Aprīlis, 2023
Apmaksātā publikācija
Portālā

Kruīza kontrole ļauj transportlīdzeklim uzturēt nemainīgu ātrumu bez nepieciešamības vadītājam to manuāli regulēt. Šo funkciju visbiežāk izmanto vieglajos automobiļos, taču to var izmantot arī dažos kravas automobiļos un motociklos.

Kruīza kontroles efektivitāte ir atkarīga no vairākiem faktoriem, piemēram, ceļa apstākļiem, satiksmes intensitātes un vadītāja spējas pareizi izmantot sistēmu. Kruīza kontrole tieši neietekmē jaunas vasaras riepas, taču tādi faktori kā braukšanas ātrums un reljefs var palielināt riepu nodilumu, ja tiek izmantota kruīza kontrole. Izmantojot kruīza kontroli, ir svarīgi pareizi uzturēt riepas un uzraudzīt to stāvokli, kā arī braukt ar drošu ātrumu.

Kopumā kruīza kontrole samazina autovadītāja nogurumu un uzlabo degvielas patēriņa efektivitāti, jo īpaši garo distanču braucienu laikā pa šosejām vai citiem taisniem un līdzeniem ceļiem. Tomēr kruīza kontrole var nebūt efektīva noteiktās situācijās, piemēram, intensīvas satiksmes apstākļos vai kalnainā apvidū, kad sistēmai var būt grūti uzturēt nemainīgu ātrumu. Turklāt kruīza kontroli nekad nedrīkst izmantot kā uzmanīgas braukšanas aizstājēju, un autovadītājiem vienmēr jābūt modriem un uzmanīgiem apkārtējā vidē, izmantojot kruīza kontroli.

Kā darbojas kruīza kontrole?

Pirmo patentu par kruīza kontroles sistēmu 1948. gadā iesniedza neredzīgs izgudrotājs vārdā Ralfs Teetors. Tomēr pirmās komerciālās kruīza kontroles sistēmas automašīnās tika ieviestas 50. gados. Šīs agrīnās sistēmas parasti darbināja vakuumsistēma, un tās nebija pārāk efektīvas, lai uzturētu nemainīgu ātrumu.

Tikai 20. gadsimta 80. gados kruīza kontrole kļuva plašāk pieejama automašīnās, jo elektroniskās sistēmas nomainīja agrākās vakuuma sistēmas. Kopš tā laika kruīza kontrole ir kļuvusi par daudzu transportlīdzekļu standarta aprīkojumu, un tā turpina attīstīties, ieviešot jaunas funkcijas, piemēram, adaptīvo kruīza kontroli un citus drošības uzlabojumus.

Vai kruīza kontrole patērē vairāk degvielas?

Tas ir atkarīgs no automašīnas markas un modeļa, nedaudz no braukšanas paradumiem un galvenokārt no ceļa, pa kuru braucat.

Pirmkārt, ne visi automobiļi ir vienādi. Dažas kruīza kontroles sistēmas darbojas labāk nekā citas un patērē mazāk enerģijas, lai uzturētu noteikto ātrumu.

Otrkārt, ja esat autovadītājs, kurš pastāvīgi brauc, pārsniedzot atļauto braukšanas ātrumu, vai arī bieži palēninat un paātrinat braukšanu, Jūs patērēsiet vairāk degvielas nekā autovadītājs, kurš iestatījis kruīza kontroli uz atļauto ātrumu vai nedaudz zem tā un uztur nemainīgu ātrumu.

Treškārt, reljefs. Kruīza kontrole vairāk degvielas patērēs kalnainos ceļa posmos. Lai censtos saglabāt noteikto ātrumu, kruīza kontrole liek motoram strādāt intensīvāk, tādējādi sadedzinot vairāk degvielas.

Vai ir pareizi izmantot kruīza kontroli stipra lietus laikā?

Parasti nav ieteicams izmantot kruīza kontroli stiprā lietū vai citos sliktos laika apstākļos. Tas ir tāpēc, ka ceļa segums var būt slapjš un slidens, un transportlīdzeklis var būt vairāk pakļauts hidroplanēšanai, kā rezultātā var tikt zaudēta transportlīdzekļa kontrole.

Šādos apstākļos ir svarīgi, lai autovadītājs pilnībā kontrolētu gāzes pedāli un spētu ātri reaģēt uz izmaiņām ceļa apstākļos, piemēram, stāvošu ūdeni vai citiem apdraudējumiem. Kruīza kontroles izmantošana var ierobežot vadītāja spēju ātri un efektīvi reaģēt šādās situācijās.

Turklāt daudzi mūsdienu transportlīdzekļi ir aprīkoti ar elektroniskās stabilitātes kontroles (ESC) sistēmām, kas paredzētas, lai palīdzētu saglabāt stabilitāti un saķeri slidenos apstākļos. Tomēr šīs sistēmas var nedarboties tik efektīvi, ja ir ieslēgta kruīza kontrole, kas var vēl vairāk apdraudēt drošību.

Tāpēc parasti ir ieteicams izvairīties no kruīza kontroles izmantošanas stiprā lietū vai citos nelabvēlīgos laika apstākļos un braukt ar drošu ātrumu, saglabājot pilnīgu kontroli pār transportlīdzekli.

Citas svarīgākas kruīza kontroles priekšrocības

Lai gan noteiktos apstākļos tā var palīdzēt samazināt degvielas patēriņu, ir arī lielākas priekšrocības, ko sniedz modernā kruīza kontroles sistēma. Galvenais no tiem ir tas, ka tā atvieglo un padara mazāk nogurdinošus garus pārbraucienus.

Noteikta spiediena uzturēšana uz pedāli un nepārtraukta skatīšanās uz spidometru var mazināt vadītāja enerģiju un koncentrēšanos. Nododot šos pienākumus mašīnas sistēmai, mēs varam labāk koncentrēties uz ceļu un apstākļiem apkārt.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru