Valmieras Mūzikas skolas sākumgadi. Personību un ēku likteņi. XVI

- 24.Novembris, 2021
Valmierietis
Laikrakstā

Stāsts par Valmieras Mūzikas skolas sākumgadu vēsturi tuvojas noslēgumam. Rakstā viscaur bija jūtama Alvīnes un Arnolda Sinepu klātbūtne.

Viņi ilgstoši ne tikai bijuši pedagogi Mūzikas skolā, bet arī būtiski ietekmējuši muzikālās dzīves attīstību Valmierā un Vidzemē. Ziņas par Alvīnes un Arnolda Sinepu biogrāfijām rodamas gan viņiem, gan Valmieras Mūzikas skolai veltītajās publikācijās. Šajā rakstā būs stāsts vairāk par Sinepu ģimenes dzīves mirkļiem ārpus darba Mūzikas skolā un viņu biogrāfisko datu precizējumi. 

Arnolds Sineps dzimis 1881. gada 13. februārī (pēc vecā stila) Dignājas pagasta Nīcgala skolā skolotāja Jura Sinepes un viņa sievas Ilzes (dzim. Kapče) ģimenē. 

Dignājas pagasta tautskolotāja un sabiedriskā darbinieka dēls Arnolds Sineps koncentrētu dzīves aprakstu sniedzis 1942. gada 2.oktobrī skolotāju cenzēšanas komitejai sniegtā aptaujas anketā. Bērnībā dzirdot tēva vadītos korus un orķestri, dziesmas un mūzika kļuva man mīļas un vēlāk palika par mūža darbu. Pēc pagastskolas 2 gadus apmeklēju Jēkabpilī pilsētas skolu un no 1896.-1900.g. mācījos Irlavas skolotāju seminārā. 1900.g. septembrī palaimējās tikt uzņemtam kā brīvskolēnam un vēlāk kā stipendiātam Pēterpils konservatorijā, kur apmeklēju bazūnes un militār-kapelmeistaru speciālklases līdz 1905.g. martam, kad izcēlās nemieru kustība, kas padarīja man neiespējamu pilna kursa beigšanu, kad biju beidzis obligātos priekšmetus.

Valmieras Valsts komercskolas pamatakmens likšanas svinības 1938. gada 22. oktobrī. Labajā pusē Arnolds Sineps ar komercskolas pūtēju orķestra dalībniekiem. Jēkaba Ulpes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru