Valmieras Mūzikas skolas sākumgadi. Personību un ēku likteņi. XVII

- 29.Decembris, 2021
Valmierietis
Laikrakstā

1944. gada septembra beigās, tūlīt pēc vācu karaspēka atkāpšanās, Valmierā, kuras centrālā daļa okupāciju varu maiņā bija nodegusi, līdz ar sarkanarmiešiem ieradās padomju varas aktīvisti, kuri sāka organizēt pilsētas dzīves atjaunošanas darbus. Skolu ēkas lielākoties vai nu bija piemērotas karaspēka vajadzībām, vai arī bija nodegušas.

Jau oktobrī par Valmieras Valsts vidusskolas direktoru tika aicināts bijušais Valmieras Valsts ģimnāzijas eksakto priekšmetu skolotājs Artūrs Jansons (1890-1971), kurš 1936.gadā bija apstiprināts par Limbažu ģimnāzijas direktoru, bet 1941.gadā tika pārcelts par ģimnāzijas direktoru uz Pļaviņām. Tad pat oktobrī viņš par mūzikas priekšmetu skolotāju un kora diriģentu bija uzaicinājis kolēģi no Pļaviņu ģimnāzijas, skolotāju Elmāru Vikmani, kurš savos vidusskolas gados bija Jansona skolnieks. Vikmanim drīz vien tika piedāvāts ķerties arī pie Valmieras mūzikas skolas darba atjaunošanas.

Elmārs Verners Vikmanis dzimis 1907. gada 4. janvārī  (pēc v. st.  1906. g. 22. decembrī) Rīgas apriņķa Lieljumpravā pagasta skrīvera Pētera Vikmaņa un viņa sievas Elzas (dzim. Holandere) ģimenē. Tāpat kā viņa priekšgājēji Valmieras mūzikas skolas direktora amatā Pauls Krieviņš un Arnolds Sineps, arī Elmārs Vikmanis bērnību pavadījis Daugavas krastos. Pirmā pasaules kara rezultātā Vikmaņu ģimene nonāca Kokmuižā, kur viņa tēvs kļuva par pagasta darbvedi. 

Nams Rīgas ielā 38 (agrāk Nr. 60), kur no 1944. gada beigām līdz 1945. gada maijam darbojās Mūzikas skola. 1950.gadi.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru