Vietā, kur ražu vāc pavasarī

- 29.Aprīlis, 2020
Ekonomika
Laikrakstā

A/S «Latvijas valsts meži» struktūrvienības «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavās paš­laik ir liela rosība, jo tur ne tikai jāvāc un tālāk patērētājiem jārealizē raža – pašu audzētie mežu stādi, bet arī jāgādā par augsnes sagatavošanu jauniem stādījumiem, kā arī pie viena jātur rūpe par dekoratīvo stādu tirdzniecību. Kāds šis pavasaris ir tepat Valmieras pievārtē? To «Liesmai» nesen laipni izrādīja A/S «Latvijas valsts meži» Valmieras kokaudzētavas vadītāja ZAIGA ROŽLAPA. Viņas pavadībā tad arī tapa šī pavasarīgā fotoreportāža.

Vedot mūs pa jaunajai sezonai perfekti sakopto dekoratīvo augu stādu placi un mūsdienīgi ierīkotā dekoratīvo augu paraugdārza līkloču taciņām, kā arī vēlāk aizvedot ar auto uz attālo ražojošo lauku, Zaiga pastāstīja:

  «Neskatoties uz pašlaik tik sarežģīto periodu pasaulē un arī mūsu valstī, Valmieras kokaudzētavā pavasara aktuālākie darbi nebūt nav apstājušies. Kā ik pavasari mūsu audzētie meža stādi ir laikā jānovāc no lauka, jāsa­šķiro, jāsafasē un jānodod meža stādītāju rīcībā. Šajā ziņā nekas nav mainījies, jo interese par mežu stādiem nav mazinājusies. Jaunas mežu audzes pašlaik aktīvi veido gan A/S «Latvijas valsts meži», gan arī privātie mežu īpašnieki un apsaimniekotāji. Gandrīz visi mūsu kokaudzētavā izaudzētie bērzu stādi jau ir prom, arī trīsgadīgie egļu stādi jau devušies tautās, pašlaik notiek divgadīgo egļu stādu rakšana. Kā jau katru gadu lauka darbiem izmantojam sezonas strādniekus. Priecē tas, ka pēdējos gados mums ar lielāko daļu no viņiem ir izveidojusies sekmīga sadarbība, tādēļ sezonas strādnieku komandā pamainās tikai daži darbinieki, bet pamata kodols paliek nemainīgs. Mums tas ir ļoti būtiski, jo darbs ir specifisks, kas prasa ne tikai zināšanas, bet arī labas iemaņas un atbildību par uzticēto.

Pašlaik nedaudz citā ritmā pie mums rit tie darbi, kas saistīti ar dekoratīvo stādu realizāciju. Ievērojot valstī noteikto ārkārtējo situāciju, piesardzības nolūkos esam mainījuši darba laiku. Tagad darbdienās strādājam no pl. 8 līdz pl. 17, bet sestdienās un svētku dienās kokaudzētava ir slēgta.

Un tomēr, neskatoties uz zināmām neērtībām, arī mēs kopā ar mūsu gadiem uzticamajiem klientiem izjūtam prieku par pavasari. Redzam, ka cilvēki, pašlaik pavadot daudz vairāk laika pie mājām, itin naski iegādājas dažādus dekoratīvos stādus, lai varētu rosīties pa saviem piemājas dārziņiem. Nepiepildījās mūsu sākotnējais uztraukums, ka pandēmijas dēļ šis pavasaris mūsu stādu placī būs klusāks. Tā nav! Ir prieks, ka mūsu piedāvājums ir atbilstošs pircēju rosībai un vēlmēm. Dekoratīvo stādu sortiments regulāri tiek papildināts gan ar Kalsnavas kokaudzētavā izaudzētajiem stādiem, gan arī ar ziemciešu un krūmmelleņu audzētāju stādiem. Tuvākajā laikā plānojam arī rododendru un rožu sortimenta papildināšanu. Un kur tad vēl mūsu īpaši godā celtās peonijas! Pie mums Valmierā jau ir pieejami aptuveni 150 dažādību peoniju stādi. Šī ziema tiem ir bijusi īpaši labvēlīga, tādēļ arī stādmateriāls ir ļoti kvalitatīvs.»

RAŽA. Kokaudzētavā pašlaik notiek divgadīgo egļu stādu rakšana, šķirošana un salikšana realizācijai maisos katrā pa 200 stādiem. Ar traktoru tikpat kā kartupeļu talkā egles stādus izcilā, lai vieglāka un saudzīgāka to izņemšana. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru