ZAAO autoparks kļūst videi draudzīgāks

- 26.Aprīlis, 2022
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Pašvaldību atkritumu apsaimniekotājs SIA ZAAO, kas apkalpo klientus Ziemeļvidzemes reģionā, pagājušajā ceturtdienā svinīgā pasākumā prezentēja divus jaunus atkritumu savākšanas automobiļus, kuri darbināmi ar saspiestu dabasgāzi jeb CNG. Abus Scania markas spēkratus ZAAO iepirkuma rezultātā iegādājies no uzņēmuma Scania Latvia, kopējās investīcijas šajā pirkumā ir 364718 eiro.

Pasākumā, kas notika reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā Daibe, klāt bija ZAAO, Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada vadības pārstāvji, Scania Latvia pārstāvji, kā arī kupls bērnu pulciņš – 30 nebēdņi no Priekuļu bērnudārza Mežmaliņa savu audzinātāju pavadībā. Mazajiem dabas draugiem, kuri todien bija ieradušies uz nodarbībām dabas un tehnoloģiju parkā URDA, tas bija īpašs piedzīvojums – tik tuvu aplūkot un pat pašiem aptaustīt pilnīgi jaunas atkritumu savākšanas automašīnas!

Kā jau tas šādās reizēs ierasts, vispirms bija svinīgas uzrunas. Gints Kukainis, ZAAO valdes priekšsēdis, uzsvēra, ka šis jaunums jau sen gaidīts: «ZAAO sper pirmo soli, lai mazinātu emisijas transportā. Šīs divas automašīnas ir pirmie celmlauži, pirmie soļi, lai nākotnē mūsu teritorijās, mūsu pilsētās un reģionā kopumā brauktu ar automašīnām, kuras rada mazāk izmešu, brauktu ar automašīnām, kuras darbina CNG. Skaidrs, ka šis pirmais solis arī iezīmē nākamos soļus, kurus mēs noteikti turpināsim līdzīgā veidā. Galamērķis, kas mums noteikti saglabājas, ir no atkritumu kalna, kas atrodas poligonā Daibe un no kura tiek izsūknēta gāze, kura vēl pagaidām nav tā, ko uzreiz varētu iepildīt šajās automašīnās, tomēr šo gāzi attīrīt līdz biometānam un tad izmantot automašīnu darbināšanai. Mēs darīsim visu, lai šo mērķi realizētu!»

Jānis Gudermanis, SIA Scania Latvia pārdošanas vadītājs: «Scania ir līderis ilgtspējīgu transporta risinājumu jomā un piedāvā plašāko alternatīvās degvielas transporta līdzekļu klāstu. Jau 2020. gadā Scania prezentēja savus pirmos ar elektrību darbināmos transporta līdzekļus, tādējādi iezīmējot kravas transporta līdzekļu attīstību nākotnē – ceļu, uz ko mums visiem jāiet. Kamēr notiek elektrifikācijas attīstība, jau ļoti ilgu laiku Scania piedāvā ar dabasgāzi, tieši ar CNG, darbināmus transporta līdzekļus. Mēs patiešām esam lepni nodot ZAAO rokās šīs divas ar CNG darbināmās kravas automašīnas, esam pārliecināti, ka uzņēmums tādā veidā rūpēsies par ekoloģisko un vides attīstību Vidzemes reģionā. Ceram, ka jūs novērtēsiet Scania tehnisko kvalitāti un servisa piedāvājumu klāstu.» Scania Latvia Vidzemes reģionālais autoserviss atrodas Valmieras pievārtē.

Vidzemes plānošanas reģiona vadītājs un Valmieras novada domes priekšsēža vietnieks Guntis Gladkins: «Zaļā domāšana un zaļais kurss ir tas virziens, pa kuru mums gan liek, gan arī mēs paši esam apņēmušies virzīties. Man liels prieks, ka mūsu kopīgais uzņēmums ZAAO ir ieviesis to savā ikdienas dzīvē. Mūsu lielā rūpe ir pilsētvides izmešu samazinājums, līdz ar to priecē arī tas, ka sauklis Dzīvo zaļi!, ko izmanto arī daudzas pašvaldības, un zaļā domāšana arvien vairāk ienāk mūsu ikdienā. Lai mums izdodas, neskatoties uz to, ka tas ir kaut kas jauns un ka būs arī klupšanas akmeņi, lai šīs lietas realizējas!»

Abas ar CNG darbināmās atkritumu savākšanas mašīnas tiks izmantotas lielākoties klientu apkalpošanai pilsētās. Katrs no šiem Scania spēkratiem aprīkots ar 8 CNG baloniem, kuru kopējais tilpums 944 litri un kuros iespējams iepildīt 174 kilogramus gāzes. Pagaidām abus automobiļus būs iespējams uzpildīt no ZAAO ražošanas bāzē Valmierā, Mūrmuižas ielā, uzstādīta CNG uzpildes konteinera, taču ir dzirdēts arī par vairāku stacionāru CNG uzpildes staciju būves plāniem Valmieras pusē. Pēdējo divu gadu laikā Scania pārdevusi gandrīz 50 ar CNG darbināmus kravas automobiļus, lielākoties tā sauktos vilcējus. Šiem automobiļiem vidējais nobraucamais attālums ar vienu uzpildi ir no 500 līdz 800 kilometriem. Tiesa, atkritumu savākšanas transporta specifika nav tāli braucieni, bet gan nelieli pārbraucieni, ieskaitot biežus dzinēja ieslēgšanas – izslēgšanas ciklus, tāpēc šeit CNG patēriņš varētu būt 30 līdz 40 kilogrami gāzes uz 100 kilometriem, kas noteikti atbilst ZAAO prasībai garantēt vismaz 250 kilometru nobraucienu ar vienu uzpildi.

LAI MUMS ZAĻĀKA IKDIENA! ZAAO valdes priekšsēdis Gints Kukainis (no labās) un Vidzemes plānošanas reģiona vadītājs Guntis Gladkins gandarīti par ZAAO autoparka videi draudzīgo papildinājumu. Gunta Vīksnas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru