Bija Oktobra, Pionieru un Jāņa Vintēna iela... Kādas būs vietā?

- 11.Jūlijs, 2023
Pie mums un citur
Laikrakstā

29. jūnija Valmieras novada pašvaldības domes sēdē tika pieņemts lēmums septiņām ielām Valmieras novadā mainīt nosaukumus, jo tie ietver padomju un nacistisko režīmu slavinošus simbolus.

Savus priekšlikumus jauniem ielu nosaukumiem jau piedāvājuši kultūras un vēstures eksperti, taču joprojām aicināti iesaistīties un pašvaldībai savus priekšlikumus sniegt arī iedzīvotāji. Lai ko un kādus variantus ieteikuši eksperti, līdz pat 1. septembrim tiks uzklausīta tautas balss, izvēloties iesniegt savus priekšlikumus par ielu nosaukumiem vai izvēlēties Ielu nosaukumu izpētes un izvērtēšanas darba grupas priekšlikumus/ rekomendācijas ielu nosaukumu maiņai. Aptauja būs pieejama Valmieras novada tīmekļvietnē valmierasnovads.lv, pašvaldības un apvienību Facebook lapās, lietotnē Valmiera. Aptauja būs anonīma, un priekšlikumi tiks prezentēti publiskajā apspriešanā apkopotā veidā.

Tā kā starp septiņām ir arī trīs ielas Burtnieku apvienības attiecīgi Burtnieku, Matīšu un Valmieras pagastā, tad Liesma šoreiz sīkāk aplūkos visus piedāvātos variantus, taču izteiks arī savus, kā arī uzklausīs, ko par konkrētajām ielām domā Burtnieku apvienības pārvaldes vadītāja Kristīne Auziņa.

Pionieru iela Valmiermuižā, Valmieras pagastā

Darba grupas priekšlikums pārsaukt par Ķīša Pētera ielu. Te atkal vietējā vēsturiskā personība celta godā. Sīkāk par Ķīšu jeb Ķīša Pēteri (jo dzimis Ķīša mājās) var palasīties pērn izdotajā Jāņa Kalnača ilustrētajā vēsturiskajā izdevumā Valmiermuiža. Starp citu, pionieri nav tikai tie PSRS skolēni ar sarkanajiem kaklautiem, tieši tāpat taču pasaulē ierasts saukt pirmos kāda jauna ceļa gājējus. Taču šis laikam nav īstais gadījums šo nosaukumu izsvērt plašākā kontekstā, bez politiskas mērcītes... 

Ķīša Pēteris (1699 – 1771) ir pirmais zināmais brāļu draudžu rokrakstu literatūras autors. Viņš bijis kalēja māceklis, vēlāk Valmiermuižas kalējs, arī viens no ievērojamākajiem brāļu draudžu darbiniekiem Valmieras apkārtnē, mācījies arī Valmiermuižas īpašnieces baroneses fon Hallartes skolotāju sagatavošanas skolā – brāļu draudžu seminārā, bijis viens no pirmajiem semināra beidzējiem, vēlāk bijis skolotājs seminārā Valmierā.

Taču arī te ir dilemma – vai tomēr mazajai Pionieru ieliņai, kuras būtība ir kājāmgājēju vai braucēju no tā sauktā Pidriķa ceļa, pagriežoties pirms garāžu kooperatīva pa kreisi, aizvest līdz bijušajiem Valmiermuižas lopu laidariem, kuri tagad pārtapuši par Valmiermuižas staļļiem, labāk neiederētos kāds krietni vien vienkāršāks un tai pašā laikā ideāli ielas funkcijai precīzs nosaukums? Staļļu iela! Faktiski šai Liesmas versijai piebalso arī Kristīne Auziņa: «Cerams, ka arī šeit iedzīvotāji kaut ko rosinās saistībā ar to, kur tā iela reāli atrodas. Arī šeit no iedzīvotājiem dzirdēts – kāpēc ne Staļļu iela? Vai vēl precīzāk, Laidaru iela, jo tur savulaik lielie lopu laidari bijuši, kur ar zirgiem nekāda sakara, jo tā bija govju kūts. Toties tagad tur saimnieko Valmiermuižas staļļi. Protams, man nav svešs arī Ķīša Pēteris, jo, pašvaldībā strādājot, esmu pazīstama ar brāļu draudžu, hernhūtiešu un visu pārējo stāstu, taču es saprotu, kāpēc šāds nosaukums varbūt neliekas loģisks vienai lielai daļai iedzīvotāju.»

PIONIERU IELA VALMIERMUIŽĀ.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru