Dažādas novada aktualitātes

- 2.Aprīlis, 2020
Pie mums un citur
Laikrakstā

Kaut arī Covid-19 nenoliedzami ienesis savas korekcijas arī Burtnieku novada pašvaldības darba ikdienā, tomēr vīrusa bieds nedrīkst traucēt realizēt iesāktos un vēl tikai iecerētos projektus, šīs lietas joprojām novada deputātu redzeslokā. Protams, savu roku uz šo darbu un ieceru pulsa tur novada pašvaldības izpild­direktors MĀRTIŅŠ KĻAVIŅŠ, kurš viņnedēļ, tūlīt pēc plašākas domu apmaiņas ar vairākiem deputātiem par iespējamiem risinājumiem silta ēdiena nodrošināšanai novada skolu audzēkņiem, arī Burtniekam pavēstīja par vairākiem šādiem ilgtermiņa plāniem.

Sākam ar situāciju Burtiņa piebūves lietā.

Iepirkums par būvdarbu veikšanu ir beidzies. Interesanti, ka uzvarētāju šajā konkursā izšķīra vien daži tūkstoši eiro piedāvājuma tāmē. Sataisījām visus domes lēmumus. Teorētiski jau izglītības iestāžu būvniecībai Valsts kase aizdevumu dod, tikai  līdzfinansējumu vajadzēs lielāku. Taču tālāk runāt, pirms Valsts kase nav iedevusi naudu, laikam nebūtu korekti. Vēl viens projekts, kas saistīts ar rindām bērnudārzā, ir Rencēnos. Tā kā slēdzam izglītības iestādi Ēvelē, tad, iespējams, arī no šī pagasta kāds bērns gribēs nākt uz bērnudārzu vai skolu Rencēnos, un tur  slodze varētu pieaugt. Tāpēc šobrīd taisām projektu, lai bijušajā zirgu pasta, tagad – Rencēnu pamatskolas internāta, ēkā, kur skolai patlaban ir darbmācības kabineti, pēc telpu transformācijas varētu rast vietu trešajai bērnudārza grupiņai, tiem bērniem, kuri jau bez piecām minūtēm skolēni. Līdz ar to jūtami atvieglosies dzīve esošajā Rencēnu bērnudārzā, kur būs iespējams vietu skaitu palielināt, ja nemaldos, par 18. Drīz būs pabeigts projekts, varēsim ķerties pie darba. 

Bērnudārzu jautājums novadā joprojām aktuāls... Tas priecē!

Šajā sakarā vērts pieminēt vēl vienu jaunumu – novada domē pieņēmām sai­stošos noteikumus par bērnu uzraudzības pakalpojumiem, konkrēti – par auklēm. Pagaidām valstī ir ļoti maz pašvaldību, kuras kaut ko tādu jau pieņēmušas. Ja aukle ir legāla, ar visām atļaujām, nepieciešamo sertifikāciju un atbilstošu izglītību, tad viņa ar pašvaldību un bērna vecākiem var slēgt trīspusēju līgumu, kur pašvaldība daļēji sedz šos ar aukles pakalpojumiem saistītos izdevumus. Taču tas ir tikai tādā gadījumā, ja šim bērnam nav iespējas apmeklēt ne mūsu novada pašvaldības, ne kādu privāto bērnudārzu Valmierā. Ja nekur nav vietu, tad ieslēdzas šis trešais variants. Paredzēts, ka viena šāda aukle varētu būt līdz pieciem bērniem. Vecākiem ir iespēja izvēlēties – vest bērnu pie aukles vai aicināt aukli pie sevis mājās. 

Vēl viens pērn pamatīgi kustināts jautājums – par Valmiermuižas vēsturiskās apbūves iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Vai ir kādi jaunumi? 

Bija atbraukušas kundzes no Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes, vaicājām, vai ir kāds turpinājums pēc mūsu sabiedriskās apspriešanas. Atbilde bija, ka saņemtas daudzas vēstules, kas neatbalsta šī valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statusa piešķiršanu, tāpēc pagaidām process esot apstādināts. Tā kā pašvaldību īsti neapmierina šāda nenoteiktība, kas neļauj ēku īpašniekiem izšķirties par saviem nākotnes plāniem un sākt tos realizēt, tad 26. martā domē pieņēmām lēmumu, kuru zināmā mērā mums ieteica arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, ka gadījumā, ja netiek piešķirts valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss visam Valmiermuižas vēsturiskās apbūves kompleksam, tad Burtnieku novada pašvaldība lūdz steidzami piešķirt šādu statusu vismaz Valmiermuižas parka tornītim, lai būtu iespējams piesaistīt vairāk naudas paša tornīša glābšanai. Šī ēka šobrīd ir patiešām bēdīgā stāvoklī, tur jāglābj ne tikai sienu zīmējumi iekštelpās, bet arī pats tornītis! Arī ārpusē tur krīt nost ķieģeļi, šovasar būs obligāti jāuzstāda apkārt tornītim nožogojums, jo iešana klāt pašai ēkai jau kļuvusi bīstama.

Vai ir kādi jaunumi Burtnieka sakarā?  

Šogad mums paredzētas 5000 bezmaksas licences balto zivju makšķerēšanai ezerā. Cilvēks, kurš tēmē tikai uz balto zivi, var šādu licenci saņemt pašvaldībā. Licences būs dabūjamas pagastu pārvaldēs, patlaban vēl atrodas saskaņošanā attiecīgie noteikumi, pēc tam arī viss notiks! Ezera sakarā mums top vēl viens projekts, kas droši vien ievilksies pāris mēnešus. Skatu tornim pie Silzemnieku poldera gribam pievilkt elektrību, lai tornī varētu uzstādīt divas novērošanas kameras. Ar mērķi – vairāk rūpēties par Silzemnieku pludmali, kur vasaras sezonā tomēr ir samērā liels bardaks. Cilvēki negrib ievērot ne sanitāros, ne vispār cieņpilnus noteikumus. Ar jaudīgu novērošanas kameru, kuras izšķirtspēja ir jau praksē pārbaudīta, varēs pārlūkot pludmalē notiekošo no tālienes, varbūt ne gluži katru sīkumu, taču lielos vilcienos. Savukārt otra kamera fiksēs visu tornim garām pa poldera uzbērumā ierīkoto ceļu braucošo automašīnu numurus. Ja tālajā kamerā, piemēram, redzam, ka cilvēks brutālā veidā ezerā mazgājis savu mašīnu, tad tuvajā kamerā mēs redzēsim šī auto numuru. 

Tā patiešām lieliska ideja! 

Jā. Pagājušajā gadā saņēmām vairākas sūdzības par Silzemnieku pludmalē sastrādāto. Piemēram, atbrauc trīs kvadricikli, iebrauc ūdenī, nomazgājas un aizbrauc! Vai vēl kāds – vēl lopiskāks – atgadījums. Atbrauc cilvēks ar savu busiņu, kuram treilerī laiva. Silzemnieku pludmalē, kā zināms, ezerā sekla ieiešana, laivu nākas diezgan dziļi piekabē ūdenī kāpināt atmuguriski. Tad nu šis vīrs tik viltīgs, ka ar savu busu un laivas treileri iebrauc jau dziļumā, pa taisno no busa iekāpj laivā un aizbrauc copēt. Bet buss ar visu piekabi četras stundas tā arī stāv ūdenī! Tieši šādiem gadījumiem arī meklējām risinājumu, lai šī video novērošana būtu. 

Tādā veidā tiks kontrolēts ceļš, kas uz Silzemnieku pludmali ved garām Ezerpriedēm un tornim pie poldera sūkņu stacijas, taču ir vēl viens ceļš, kas pienāk pa tiešo pie pludmales... Jā, pa to var piebraukt no Rūjienas šosejas puses, taču pa šo mazo celiņu ierodas varbūt tikai kādi 5% no visiem atbraucējiem. 

Nākamajā mācību gadā tukša paliks Ēveles pamatskolas ēka. Vai pašvaldībai jau ir padomā kāds risinājums, ko tur iesākt?

Šobrīd par ēku novada pašvaldībā interesējies gan Sarkanais Krusts, gan arī Samariešu biedrība. Nevienai no abām organizācijām 100% pašiem tādas naudas nav, bet sadarbībā ar pašvaldību viņi būtu gatavi skolas ēkā būvēt kaut ko līdzīgu pansionātam. Ne gluži sociālās aprūpes namu, bet tādu, kur mitinās pašpietiekami cilvēki un kur uz visu ēku ir tikai viens cilvēks no malas – algots darbinieks, komandants. Kaut kas līdzīgs novadā, manuprāt, ir sociālā māja Rencēnos. Tas varētu būt ticamākais scenārijs, jo mums budžetā ir arī plānoti, rezervēti 30 tūkstoši eiro projekta izstrādei. Skolas sporta zāli solījuši noslogot vietējie sporta entuziasti, viņiem tur arī patlaban divas trīs reizes nedēļā notiek aktivitātes. Vēl pašā Ēveles centrā gribam arī ierīkot apgaismojumu – no krustojuma uz visām pusēm. 

Vēl - par matīšniekiem domājot. Tautas nams viņiem tagad lepnu lepnais, bet kā ar mediķa pakalpojumiem uz vietas? Tas īpaši svarīgi ciematā būtu patlaban – negaidīti uzkritušā Covid-19 klātbūtnē.

Feldšera punktam Matīšos beidzot darbinieku esam atraduši, patlaban jau tiek iegādāts nepieciešamais aprīkojums. Vēl feldšera punkts, kas atradīsies pagasta pārvaldes ēkā, tur, kur savulaik bija ģimenes ārsta prakses telpas, arī jāsertificē.

PĒDĒJAIS LAIKS ĶERTIES KLĀT RESTAURĀCIJAI! Valmiermuižas parka tornītis, kas pēdējos gados veiksmīgi nonācis Burtnieku novada pašvaldības īpašumā, šobrīd prasīt prasās pēc nopietnas restaurācijas, to laiks ierobežot arī no pārmērīgi uzmācīgu interesentu piekļūšanas. 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru