Dikļu fotogrāfs Alberts Krūmiņš

- 25.Marts, 2022
Vēsturē
Laikrakstā

Deviņpadsmitā gadsimta vidū Latvijā ienākusī fotogrāfija divdesmitā gadsimta sākumā strauji izplatījās Latvijas pilsētās un miestos.

Lielākajās apriņķu pilsētās, kā, piemēram, Cēsīs, Valmierā, Tukumā, nerunājot par Rīgu, Jelgavu, Liepāju un Daugavpili, vienlaikus nereti strādāja pat vairāki «gaismas mākslinieki». Daudz retāk turpretī fotogrāfa darbnīcas izkārtni varēja ieraudzīt mazajos lauku ciematos. Viens no nedaudzajiem izņēmumiem bija Valmieras apriņķa Dikļi, kur no 1920. gadiem līdz pat 1960. gadu sākumam kā profesionāls fotogrāfs darbojās Alberts Krūmiņš (1889 – 1969).

Par Alberta Krūmiņa fotogrāfiskā mantojuma saglabāšanu jāpateicas viņa dēlam Jānim Krūmiņam, kurš ap 2010. gadu Valmieras muzejam nodeva turpat 150 mājās saglabātus, savulaik tēvam piederējušus stikla plašu negatīvus, kā arī dažādus Alberta Krūmiņa dokumentus un vairākus desmitus papīra fotogrāfiju. 2021. gadā Zinātnes un vēstures popularizēšanas biedrība «Apvārsnis» sadarbībā ar Valmieras muzeju, saņemot Kocēnu novada atbalstu, A. Krūmiņa kolekcijas negatīvus digitalizēja un publicēja Historia.lv.

ALBERTS UN MILDA, domājams, kāzu dienā. 1922.g. Attēls no Kristīnes Vizlas ģimenes albuma 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru