Grezna izstāde Valmieras muzejā

- 2.Augusts, 2019
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Valmieras muzeja Izstāžu namā skatāma Edītes Pauls-Vīgneres darbu izstāde «Koronetes».

Kroņi, vainagi, galvas segas – šos darbus var ieraudzīt arī tik pragmatiski, taču koronetes tiešām skan lepnāk, un katrs no Edītes Pauls-Vīgneres darbiem ir ar savu stāstu samtā, pērlēs, zeltā.

«Kad tik daudzus gadus bija strādāts pie lielajiem darbiem, austs un šūts, bija jāizlemj par labu kam citam. uzreiz to nezināju, bet paskatījos kādu filmu par Henrija XIII laiku, par viņa sievām, par tā laika apģērbu, karaļu kroņiem, un man tas viss ļoti iepatikās. Sāku just, ka varu ko līdzīgu radīt. Vienu vai divus kroņus,» izstādes atklāšanā teica māksliniece Edīte Pauls-Vīgnere, bet tad jau tapuši kroņi un vainagi viens pēc otra, bet katrs ar dziļu domu, pilns radošuma un pasaules redzējuma.

Vairāki kroņi ir veltīti tuviem cilvēkiem: mākslinieces brālim maestro Raimondam Paulam, māksliniekam Ilmāram Blumbergam, gleznotājām Džemmai Skulmei un Ilzei Avotiņai, dziedātājam Donam. Pārējos caurvij dažāda tematika, skatītājā raisot asociācijas un emocijas. Piemēram, no gaiši ziliem stikliņiem veidotais kronītis «Neaizmirsti mani» rada trausluma sajūtu, «Pērlīte» saistās ar ko mīļu un pūkainu, bet pretējas izjūtas rodas, aplūkojot darbu «Maidans».

Pēc būtības šo izstādi nav vajadzības pārstāstīt, jo tik daudz emociju, smalkuma un darba, kur klāt mākslinieces sirds, nav iespējams izstāstīt. Tikai pati Edīte var atļauties teikt, ka nekas jau tas nav, ka klusās naktīs, kad neviens netraucē, var ne to vien radīt.

Cilvēkiem, kas netiek galā ar sīkiem rokdarbiem, ar pērlīšu savēršanu virtenē, šis viss ir patiess brīnums. Izstāde ir 80 brīnumu pilna. Mākslinieces darbi Valmieras muzejā skatāmi līdz septembra vidum.

Ja gribas citādi šo radošo veikumu aptaustīt, tad Edītes Pauls-Vīgneres veikums apkopots foto grāmatā. Albums ir kā manifests mākslinieces talantam un neticamajām darba spējām. Grāmatu māksliniece veltījusi savam brālim komponistam Raimondam Paulam astoņdesmitajā dzimšanas dienā.

Grāmatā publicētas Edītes Pauls-Vīgneres 80 mākslas darbu kopskatu un tuvplānu Valda Ošiņa fotogrāfijas. Eseju autore – Nora Ikstena.

ESMU IEGĀJUSI AZARTĀ  un tikko vienu darbu beidzu, tā otru sāku, – tā Edīte Pauls-Vīgnere,  kuras veikums  apliecina neizsmeļamu izdomu un prasmi ar vienkāršiem materiāliem radīt lieliskus lietišķās mākslas darbus. Alekseja Koziņeca foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru