Iela, kurā dzīvojam

- 27.Maijs, 2020
Valmierietis
Laikrakstā

Pirms dažiem gadiem Valmierietī varējām lasīt vēstures entuziasta Gundara Rutka plašo apkopojumu par pilsētas ielām padomju laikā. Šoreiz par tām, kuras ieguva jaunus nosaukumus pēc K. Ulmaņa apvērsuma 1934. gada 15. maijā un mūsdienās, atmodas laikā un pēc tās. 

Kā galvenās 15. maija atjaunotās Latvijas pamatvērtības tolaik cildinātas trīs lietas: vadonība, vienība un nacionālisms. Dažus mēnešus vēlāk, 18. novembra Valmieras pilsētas valdes svinīgajā sēdē, pilsētas galva Jānis Ruģēns informēja klātesošos, ka “ievērojot pašreizējos apstākļus un ejot līdzi laika garam,  Pēterpils iela tiek pārdēvēta par Lāčplēša ielu”. Pēc lēmuma nolasīšanas atskanējuši aplausi. Apliecinot savu lojalitāti pasludinātajām vadlīnijām, arī nākamajā, 1935. gada maijā, pilsētas valde lēma par vairāku ielu un laukumu nosaukumu maiņu. 

Zvēr uzticību

  1935. gada 15.maijs. “Tautas vienības svētku svinības Valmierā noritēja vēl nepieredzētā sajūsmā un pacilātībā. Gājiens zem karogiem uz Brāļu kapiem bija nepieredzēti liels, ar 3500 dalībniekiem. Brāļu kapos pie kritušo varoņu pieminekļa pilsētas galva J. Ruģēns pēc īsas uzrunas nolika košu vainagu. Pulksten 10 zaļumu vītnēm greznotā, ļaužu pārpildītā Sv. Sīmaņa baznīcā svinīgs svētku dievkalpojums. Pēc tam kopīgs gājiens uz Vienības laukumu, kur notika svētku parāde. Parādi pieņēma garnizona priekšnieks pulkvež-leitnants V. Bruņinieks. Pulksten 18.45 sākās Valmieras pilsētas valdes svinīgā sēde, kuru atklāja pilsētas galva Ruģēns, aizrādot uz 15. maija izcili lielo nozīmi, paziņojot, ka pilsētas valde Valmierā 1919. gadā dibinātajai skolnieku rotai dāvā piemiņas plāksni, piestiprinot to pie dibināšanas telpu durvīm, un ka Garnizona laukums pārdēvēts par Vienības laukumu, Nikolaja iela par Kārļa Baumaņa ielu, un Aleksandra — par Krišjāņa Valdemāra ielu.  Tautas vadonim Kārlim Ulmanim valmieriešu vārdā nosūtīta telegramma: “Mēs sveicam Vadoni atdzimšanas svētkos un nesam karstas uzticīgas sirdis tam.”

DAŽĀDI SAUKTA. Skats uz Lāčplēša (agrāko Pēterpils) ielu, Rātslaukumu, Sv. Sīmaņa baznīcu. Kreisajā malā – pilsētas valdes (rātes) nams, pa labi tuvākajā ēkā (ar dekoratīvajām kāpnēm) izvietojās (līdz 1918. gadam) Tirdzniecības skola, iepretim baznīcai – Valmieras apriņķa skola, no 1920. gada te izvietojās Valsts Komercskola. 1920.  gadi.  Foto no Valmieras muzeja krājuma


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru