Jaunā ražas vākšanas sezona – ar investīcijām Varakļānos un Gulbenē

- 6.Augusts, 2019
Ekonomika
Laikrakstā

Visā Latvijā pašlaik notiek intensīva ziemāju kulšana. Arī Vidzemes un Latgales graudkopju kooperatīvajā sabiedrībā «VAKS», kura nesen nosvinēja savas darbības 20 gadskārtu, graudu torņi un preču vagoni strauji pildās ar jauno ražu. Kāda ir šī sezona? Par to saruna ar LPKS «VAKS» valdes priekšsēdētāja INDULI JANSONU.

LLKC augkopības speciālisti pavasarī izteica cerīgas prognozes, ka ziemas kviešus šovasar varēšot ievākt pat 5 tonnas no hektāra. Vai lieti, vēji un mūsu zemei neraksturīgais tornado nav situāciju pamainījuši? Ko liecina «VAKS» biedru graudu kravas?

Prognozes bija balstītas uz reālo situāciju, jo pēc ziemas graudaugu lauku pozitīvais potenciāls tik tiešām ļāva tā domāt. Un, lai arī šīs vasaras laika apstākļi kārtējo lika padrebēt graudkopju sirsniņām, redzam, ka arī Vidzemē un Latgalē pašlaik no tīrumiem ziemājus vāc bieži vien pat vairāk nekā 5 tonnas no hektāra. Priekš mūsu augsnēm tas ir vērā ņemams sasniegums. Tiesa, vēl prasmīgāk strādājot ar augu mēslošanas līdzekļiem, ražību vēl varētu kāpināt, taču apzināmies realitāti: riski ir pārāk augsti!

Pēc karstā maija un jūnija domājām, ka mūspusē raža gatava būs ievērojami agrāk nekā citu gadu, bet, tā kā jūlijs atļāvās ieviest savas korekcijas, tad «VAKS» biedru laukos jauno ražu vācam tikai otro nedēļu (saruna notiek 1. augustā!). Vācam daudz un dažādas graudaugu kultūras, ieskaitot pat ziemas miežus, kas nebūt nav pārāk izplatīti augkopībā. Tādā labā, es pat teiktu intensīvā ritmā jauno ražu gādājam no 26. jūlija.

LAD dati liecina, ka šovasar kuļamās ziemāju graudaugu platības Latvijā kopā esot vairāk nekā 430 000 hektāri, kas esot par gandrīz 140 000 ha vairāk nekā 2018. gadā. Vai arī «VAKS» laukos ziemāju šogad ir vairāk?

Tā kā pērn bija agra raža un labs, piemērots ziemāju sējas laiks, tādēļ arī «VAKS» ziemāju platības šogad ir daudz lielākas, papildus tam arī vasarājus mūsu biedri iesēja vairāk, nekā bija sākotnēji plānots. Darāmā ir pietiekami, lai nu laika apstākļi to visu atļautu gods godam paveikt. Uz rekordražām neceram, bet «VAKS» kopražu gan sagaidām kā vienu no labākajām, kāda mums bijusi.

NO PUTNA LIDOJUMA. Tā 2019. gada sezonā izskatās «VAKS» ražošanas bāzē Varakļānos, kur klāt nākuši vēl divi ļoti ietilpīgi graudu uzglabāšanas torņi – viena no šīs sezonas lielākajām investīcijām reģionos. «VAKS» publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru