Jaunie reindžeri izzina

31.Oktobris, 2019
Pilsētās un novados
Portālā

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta (ZBR) jauno reindžeru grupa savā rudens sapulcēšanās reizē tikās ar Valsts vides dienesta inspektoru Zigmāru Danci un sabiedrisko inspektoru Jāni Ozoliņu un iepazina viņu ikdienu. Vēlāk kopā ar Dabas izglītības centra (DIC) "Ziemeļvidzeme" speciālisti Intu Somu jaunieši devās nelielā lašveidīgo nārsta sargāšanas reidā gar Salacu. Nākamajā dienā ap pussimt skolēnu viesojās centrā Salacgrīvā, kur tieši no jaunajiem reindžeriem uzzināja daudz ko par zivīm un ūdens piesārņojumu. "Bērni mācījās sarunāties ar sabiedrību. Viņiem tas izdevās," priecājas I. Soma.

ZBR jauno reindžeru grupā darbojas Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskolas un Ausekļa Alojas vidusskolas audzēkņi. To dibināja pērnā gada sākumā, bet aktīvie jaunieši un viņu pedagogi ar I. Somu sadarbojušies un dažādās vides aktivitātēs iesaistījušies jau agrāk. Jauno reindžeru (jaunieši no 12 līdz 18 gadiem) kustība ir starptautiska aktivitāte, kas Eiropā sākta 2002. gadā, Latvijā – 2004. gadā, kad šāda grupa izveidota Gaujas Nacionālajā parkā. 2015. gadā tāda tapa arī Ķemeru Nacionālajā parkā, bet pērn – ZBR un Papes dabas parkā.

Dabas izzinātāji lielākas sanākšanas rīko pāris reižu gadā, bet reizi gadā kādā no aizsargājamām teritorijām satiekas visu Latvijas jauno reindžeru grupu pārstāvji. Šādos saietos dalībnieki gan uzzina kaut ko jaunu, gan veic kādu labo darbu, veltītu dabai. Šogad reindžeri izglītoja sabiedrību par dabas sargāšanas nozīmi un Karateru karjerā no kārkliem attīrīja smilšu krupja dzīvotni. Skolēni iesaistās arī citās vides un dabas popularizēšanas aktivitātēs. Trīs Ausekļa Alojas vidusskolas audzēknes kopā ar pedagogu Juri Alpu vadīja izzinošās darbnīcas Dabas koncertzālē, tāpat jauniešu pārziņā bija viens no kontrolpunktiem laivošanas pasākumā "Aidā, Salacā!". Skolēni arī devušies dabā pētīt un skaitīt dižkokus, baltos stārķus.

Jaunie vides aktīvisti šādi iegūst zināšanas par dabu, tāpat var praktiski darboties. Pavadot laiku dabā, jaunajiem cilvēkiem veidojas saudzīga attieksme pret vidi. Šo apziņu viņi māca arī savām ģimenēm un draugiem. "Viņi izprot dabu, rūpējas par to un šajās aktivitātēs iesaista arī citus. Iepazīstot dabas vērtības, redzot, ko nozīmē to sargāšana, saudzēšana un kopšana, domāju, ka viņi savā tālākajā dzīvē centīsies tai nekaitēt," teic I. Soma. Viņa ir gandarīta, ka jaunieši, iesaistoties dažādās aktivitātēs, laika gaitā kļūst atbildīgāki, uz viņiem tiešām var paļauties.

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta jaunie reindžeri DIC "Ziemeļvidzeme" apmeklētājiem stāsta par zivīm.

PIELIKUMS "NOVADI ZAĻO" TAPIS AR LATVIJAS VIDES AIZSARDZĪBAS FONDA FINANSIĀLU ATBALSTU.

Komentāri
Pievienot komentāru