Kāpēc dega Valmiera?

- 29.Decembris, 2021
Valmierietis
Laikrakstā

Otrais pasaules karš pārvērta Valmieras vaibstus. Tā bija robeža starp pirmskara un pēckara pilsētu, — starp Valmieru ar šaurām ielām un cieši pieguļošiem namiem un to pilsētu, kuras centra plašums redzams mūsdienās.

Atbildes uz jautājumu, kāpēc 1944. gada septembrī dega Valmiera, laika gaitā bijušas dažādas. Lai no jauna palūkotos uz šiem notikumiem, 7. decembrī Valmieras muzejs vienkopus aicināja vairākus vēsturniekus. Pasākuma videoieraksts pieejams muzeja kontā interneta vietnē Youtube.

Valmieras muzeja vēsturnieki Alberts Rokpelnis un Dāvis Pumpuriņš sniedza ieskatu valmieriešu atmiņās par pilsētas degšanu. Pēc tam Dr. hist. Ulda Neiburga stāstīja par bezvalstiskuma pieredzi padomju un nacistu okupācijas varu laikā Latvijā un Valmierā (1940–1944/45). Vēsturnieks Valdis Kuzmins analizēja karadarbību Valmieras apkārtnē 1944. gada septembrī.

Dr. hist. Mārtiņš Mintaurs aplūkoja Valmieras memoriālu kā piemēru Otrā pasaules kara atceres politikai Latvijā padomju okupācijas laikā. Valmieras muzeja Vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa sniedza ieskatu arhīvu dokumentos par Valmieras memoriālā pārapbedītajiem Sarkanās armijas karavīriem un civilpersonām.

Plakāts Valmieras muzeja rīkotajām lekcijām un diskusijai.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru