Kārtīgs čehoslovāku lidmobilis!

13.Septembris, 2018
Dzīvesstils
Laikrakstā

Vasara beigusies kopā ar atvaļinājumu, tāpēc Rūcamlapai laiks ķerties pie solījumu pildīšanas. Kā bija programmā paredzēts, šodien, 13. septembrī, ļoti interesanta pirmskara automobiļa iznāciens, – esiet pazīstami ar Čehoslovākijā radītu vieglo automobili Tatra 87, kuru šovasar uz Valmieru no Mērsraga Retromancē bija atstūrējis tās saimnieks Agris Vaļuks.

Interesanti, ka vēl pirms Otrā pasaules kara Čehoslovākijā ražotais neparastas formas un arī sērijveida automobiļiem neikdienišķas – ar gaisu jeb diviem jaudīgiem ventilatoriem – dzesēšanas sistēmas spēkrats šodien ir kļuvis ļoti iekārojams starp veco automobiļu kolekcionāriem. Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados tā ārējais dizains – attāla līdzība ar lidmašīnu tur saskatāma pat ar neapbruņotu aci – izraisīja īstu vētru starp konkurentiem, un tieši šī nianse ļāva radīt līdz tam nebijušu motora jaudas, sasniedzamā ātruma un degvielas patēriņa apvienojumu. Vēl būtiska nianse – šim automobilim ir gaisa dzesēšana, tāpēc tas lieliski izmantojams gan aukstumā, gan karstumā.

Tolaik par šādu automobili sapņojis teju katrs puslīdz turīgs vīrs Eiropā. Starp konkurentiem Tatra 87 bijusi nenormāli ātra, toties cenas ziņā krietni vien lētāka par līdzīgu iespēju konkurentiem, piemēram, Horche, Mercedes vai Alfa-Romeo. Kad savulaik Čehoslovākiju okupēja nacistiskā Vācija, šo automobili ārkārtīgi bija iecienījuši vērmahta virsnieki, īpaši no augstākā komandējošā sastāva. Viņiem bija gan nauda, gan iespēja ātro tatru dabūt savā īpašumā arī citos veidos... Tā nu vīri Hugo Boss uniformās, kuri bija iekarojuši jau gandrīz visu Eiropu, krāva iekšā savām tatrām bagāžniekos franču šampanieti, salonos – meitenes no tās pašas Čehoslovākijas un vēl citām skaistu sieviešu valstīm un brauca ar Eiropas ātrāko automobili uz nebēdu! Un bieži nositās, jo ātrumā 120 kilometri stundā Alpu kalnu ceļos arī Tatra 87 ir gana nestabila... Kad tukšumi augstāko virsnieku rindās jau kļuva jūtami, Vācijas augstākā virspavēlniecība pat izdeva speciālu pavēli, kas aizliedza puslīdz nopietniem fīreriem braukt ar Tatra 87!

MANĒJĀ! Pie savas ķiršu sarkanās elegantās tatras piestājis Agris Vaļuks, kurš visu darba mūžu par šoferi nostrādājis. Šo auto – faktiski maisā – viņš savulaik nopircis par 1000 rubļiem. Starp citu, Tatra 87 ir 10 gadus vecāka par savu saimnieku.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru