Kas tā tāda – celmu bunga?

14.Decembris, 2018
Dzīvesstils
Laikrakstā

Klāt gadu mija ar Ziemassvētkiem un visādām tautiskām darīšanām, kurās piedalās dažādi maskoti personāži. Un tādās reizēs neiztikt bez muzicēšanas. Un – kur mūzika, tur bez ritma nu nekādi. Tāpēc šoreiz Vīru lietās saruna ar meistaru, kurš izgatavo ne tikai latviešiem, bet jau baltiem zināmu ritma devēju – saukšu to vienskaitlī, kas varbūt nav ierasts latviešu gramatikā, bet varētu būt itin labs variants. Tātad – celmu bunga! Un nevis bungas, jo mūsu pašu parlamentārieši un arīdzan ministri taču jau labu laiku lieto nevis debates, bet debate. Mūsu tikšanās ar meistaru nav iepriekš plānota, vienkārši saskrējāmies Valmiermuižas tirdziņā šoruden. Esiet pazīstami – JURIS PALELIONIS no Limbažu novada Dzirnupēm. Kad sākam runāties, izrādās – ar Jura dēlu, bet par citām koka amatnieku varēšanām esam savulaik runājuši Cēsu pilsētas svētkos.

Cik šis instruments ir sens?

Celmu bunga, manuprāt, ir viens no pašiem senākajiem baltu instrumentiem. Jā, pat baltu, ne tikai latviešu! Jo no sitamajiem instrumentiem celmu bunga ir zināma vēl pirms kristietības ienākšanas, tātad 12. un 13. gadsimtā.

Vēl no pagānu laikiem...

Tieši tā!

Kāds ir pats labākais bluķis, no kā taisīt celmu bungu?

Es praktizēju no diviem kokiem. Tas ir upes vītols ar sarkanu vidu vai arī liepa. Šie ir koki, kuriem augot jau pašā augšanas procesā iekšējās kārtas sāk atmirt, respektīvi, sulu cirkulācija kokam notiek pa ārpusi. Tātad ārējā čaula ir ļoti spēcīga, tāpēc tā arī neplaisā.

No kāda diametra bluķa var taisīt mazāko bungu un tad līdz kādam maksimālam – lielāko?

Bērnu bunga varētu būt pat no 20 vai 25 centimetru diametra bluķīša. Nu, un apmēram līdz šādai, kas ir pāri par 70 centimetriem diametrā.

Apmēram cik biezu vajag atstāt čaulu?

Mazai bungai biezums varētu būt pat zem centimetra, nu, lielajām attiecīgi biezāka čaula.

Iekšpusi bluķim izstrādājam ar kaltu?

Jā, tieši tā! Ar pusapaļo kaltu. Ja to darīsiet no pilnkoka, jo augot jau bluķim iekša neatmirst, tad bluķis jums sašķelsies vairākās daļās... Bluķim jābūt ar mirušu vidu!

Varbūt bluķim lielumu no vidus var ar kaut ko citu izstrādāt, pēc tam tikai to smalkumu ar kaltu?

Nu, es vispirms ar elektrisko urbi pastrādāju. Un tikai pēc tam ķeros viducim klāt ar kaltu.

TAS IR TIKAI SĀKUMS! Meistars Juris rāda kundzei, cik filigrāni izstrādāts celmu bungas korpuss.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru