Katru gadu kāds jauns eksperiments

- 20.Aprīlis, 2021
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Tiem, kas paši audzē tomātus, šis ir tāds aizņemts laiks. Jāpārpiķē stādi, lai jau maijā varētu tos tutināt uz siltumnīcu. «Liesma» devās pie NATĀLIJAS ZELTIŅAS, kas ir tomātu kolekcionāre un Artura Sildes Dārznieku entuziastu kluba «Tomāts» Valmieras nodaļas vadītāja.

Siltumnīcu apsilde

Ar viņu tiekamies visai saspringtā laikā, jo Natālija ik gadu izaudzē ap 3000 stādu, kuri visi ir jāizpiķē, tāpat jāpievieno marķējums, lai zinātu, kas tā ir par šķirni. Katru gadu viņa nāk klajā ar kādu eksperimentu, šogad viens no tādiem ir apsildāmie paklājiņi. «Baigi feini, tie nodrošina vajadzīgo siltumu, tos var lietot ārā gan stādiem, gan klāt suņu būdā, gan pažāvēt apavus. Man ir arī jaudīgāki siltuma nodrošinātāji ar termoregulāciju, kuriem mēs iestādām temperatūru un tie paši ieslēdzas un izslēdzas. Man ir digitālais termometrs, un es mājās redzu, kāda ir temperatūra, un varu sekot līdzi,» stāsta Natālija.

Lai nesamocītu stādu

Galvenais orientieris, kad tomātiem jābūt pilnbriedā, ir izstādes un Tomātu svētki, tāpēc sēklas netiek sētas agrāk par 8. martu. Pagājušogad viņas tomāti viesojās Saulkrastos, Rīgā un tepat, Brenguļos. «Februārī nesēju, jo tad ir liela ķēpa, apgaismojuma vēl nav un vajadzīgas lampas. Cilvēki kaut ko mēģina, bet viņiem nav tik daudz stādu kā man, tad, uz palodzes tos turot, gaismas pietiek. Es tikai samocītu stādus, un man nepatīk samocīti stādi. Man patīk, ka viss ir kārtībā, lai ir laba imūnsistēma. Šogad es eksperimentēju ar jaunu kūdru, tepat no Latvijas, no Balviem dēls atveda. Esmu ļoti apmierināta. Tai ir laba struktūra, redzēs, kā maniem tomātiem patiks. Vairākas reizes sazvanījāmies ar pārvaldnieku, kas bija pretimnākošs. Izrunājām, ko man tomātiem vajag,» tā Natālija. Arī cena bijusi adekvāta piedāvājumam.

NATĀLIJA, turot tomātiņus. Viņa smejas, ka tomātu stādi ir gluži kā bērni, tos viņa iedala bērndārzniekos, skolniekos, tāpat jautā cilvēkiem, kā tomāti uzvedas pie viņiem. E. Kristiņas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru