«Mums ar Valmieru ir līdzīgas intereses»

- 20.Jūnijs, 2017
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Finanšu ministres iecerētā nodokļu reforma var mazināt novadu pašvaldību ieņēmumus par 30 — 40 un pat vairāk procentiem. Tādus aprēķinus veica Rīgas Tehniskās universitātes tautsaimniecības eksperti Reģionālo attīstības centru apvienības (RACA) uzdevumā. Tie ir spēcīgi argumenti, prasot valdībai mērenāku nodokļu pārkārtošanu.

Šī organizācija apvieno 21 novadu, kas sevi Latvijas attīstībā saredz — blakus deviņām lielpilsētām kā galvenajam dzinējspēkam — kā vietējos «motoriņus». RACA valdes priekšsēdētāju Ventu Armandu Kraukli (Vidzemes partija), Valkas novada domes priekšsēdētāju, par reformas kļūdām un par attiecībām ar Vidzemes lielpilsētu izvaicāja Dainis Lemešonoks, īpaši «Liesmai».

Klausoties RACA iebildumus, rodas iespaids, ka pašvaldības pašu iedzīvotājiem labu nevēl: savu budžetu saglabāšanas vārdā esat pret minimālās algas celšanu, pret ienākuma nodokļa samazināšanu, pret iespējamiem atvieglojumiem...

— Tādu retoriku jau izmantoja no paša sākuma, kad vēl pati reforma nebija īsti iezīmēta. Mēs esam pret konkrētām detaļām, nevis pret reformu kopumā. Jo iedzīvotāja labai dzīvei nepietiek tikai ar to, cik naudas viņam ir kabatā. Tikpat svarīgi ir, lai atvasēm būtu labs bērnudārzs un skola; lai ielas un ietves būtu bez bedrēm; lai darbotos sociālais dienests, būtu pieejama mājas aprūpe... Šīs un vēl daudzas citas lietas ir vajadzīgas patiesai dzīves kvalitātei, un tās nodrošina pašvaldība.

Ja pašvaldībai ienākumu bāze samazināsies par 40 procentiem vai pat vairāk, ir pilnīgi skaidrs, ka jau vidējā termiņā pakalpojumu kvalitāte kritīsies. Kāda būs alternatīva? Rīgā to jau redzam — piemēram, privātie bērnudārzi. Kas tos var atļauties? Turīgākā iedzīvotāju daļa. Vai arī tev par to pašu pakalpojumu nāksies maksāt dārgāk. Pēc tagad iecerētās reformas būs pagājis mazs laiciņš, bet cilvēki jau sapratīs: it kā kabatā naudas ir vairāk, bet tēriņi ir pieauguši krietni jūtamāk.

Mums sola, ka pašvaldībām iztrūkumu kompensēs ar palielinātas akcīzes palīdzību. Tas it kā ir labi — cilvēki mazāk lietos veselībai kaitīgas preces. Taču kā būs ar degvielu? Tai sadārdzinoties, augs cenas visam, arī pašvaldību pakalpojumiem. Skolēnus laukos vedam ar busiem, ēdinātājiem degviela ir iekļauta cenā, komunālajiem dienestiem dīzeli vajag...

Komentāri
Pievienot komentāru